Opat chuligán
Anastáz v řečtině znamená „ten, kdo vstal z mrtvých“. U nás je nejznámějším nositelem tohoto jména, které si zvolil jako své řeholní, arciopat břevnovského kláštera Opasek. A že si toto jméno opravdu zasloužil, dokázal více než vrchovatě svým životem, kdy se mu podařilo vstát z mrtvých hned několikrát.
Byl benediktinským mnichem, bojovníkem proti nacismu, politickým vězněm, exulantem, básníkem a konečně arciopatem - kterému se přezdívalo opat chuligán. 20. dubna uplyne sto let od jeho narození. Právě jemu je tedy věnován pořad Karolíny Koubové.
V pořadu byly použity záznamy z archivu Českého rozhlasu a Svobodné Evropy. Básně Anastáze Opaska četl David Schneider. Režie Teresie Bečková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.