ONDŘEJ VACULÍK: Lano

11. březen 2003

Autorské čtení. Povídka Lano je vybrána z knihy Jablko přešlé mrazem, která vychází v nakladatelství Petrov a v níž celek jednotlivých uzavřených příběhů tvoří celistvou výpověď o životním úsilí člověka, jemuž na věcech záleží, který je přesvědčen, že chátrající se má opravit, nikoli vyhodit. Povídka Lano patří mezi ty, jejichž děj se odehrává v časech po převratu, v devadesátých letech, kdy svoboda podnikání dolehla tíhou krachů a platebních neschopností.K vyřízení reklamace jedné kostelní střechy si mistr pozve své staré řemeslníky, jednání v hospodě na periférii se však změní v tanec smrti. Autorova osobní stránka.

Povídka Lano je vybrána z knihy Jablko přešlé mrazem, která vychází v nakladatelství Petrov a v níž celek jednotlivých uzavřených příběhů tvoří celistvou výpověď o životním úsilí člověka, který je přesvědčen, že chátrající se má opravit, nikoli vyhodit.Povídka Lano patří mezi ty, jejichž děj se odehrává v časech po převratu, v devadesátých letech, kdy svoboda podnikání dolehla tíhou krachů a platebních neschopností.K vyřízení reklamace jedné kostelní střechy si mistr pozve své staré řemeslníky, jednání v hospodě na periférii se však změní v tanec smrti. Ondřej Vaculík patří mezi autory, kteří za vlastní dílo ručí konkrétním životem.Děj jeho povídek jistěže není záznamem reality, je však obrazem osobní reality autorovy, byť v metafoře.Hrdina próz Ondřeje Vaculíka mívá několik totožností - vysmívaný prosťáček, zamindrákovaný intelektuál, publicista, schopný děje komentovat, nikoli však změnit, maloměstský radní zvelebující něco, co vlastně nemá moc rád, zodpovědný činitel toužící po skautském ráji dětství.Působivost textů Ondřeje Vaculíka je založena na vše prostupující sebeironii, která nedovolí morálce, aby se zvrhla v moralizování. Pro silné osobní vyznění jsou povídky Ondřeje Vaculíka vhodné pro autorské čtení, k němuž má autor jako rozhlasový profesionál i předpoklady hlasové.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.