Odkvetou louky a napadne sníh. Úbočí písničkářky Báry Zmekové v Sedmém nebi

27. listopad 2022

V nedělním Sedmém nebi přivítá Nina Marinová hosta. Pozvání do studia přijala skladatelka, textařka, pianistka a zpěvačka Bára Zmeková. S Ninou si povídaly o hudbě, kterou má Bára ráda, o Bářině přístupu k tvorbě i začátcích její hudební cesty.

Zazní skladby z Bářina nového alba, živý záznam z jejího letošního vystoupení na Colours of Ostrava: „Byla to pro mě velká výzva. Ostravský Gong už asi deset let pravidelně navštěvuji v rámci festivalu Colours of Ostrava, vždy se tam dojímám nad hudbou, kterou v něm slyším a tohle pro mě byla krásná nabídka,“ říká Bára Zmeková.

Kromě toho má za sebou vystoupení na řeckém festivalu Athens Jazz, kde poznala další hudebníky, mimo jiné barcelonskou pianistku a zpěvačku Lucii Fumero, kterou v Sedmém nebi představuje.

Hudební veletrh Womex se letos konal v Lisabonu a Bára Zmeková byla jedním z pozvaných interpretů. „Letos poprvé jsem poznala na vlastní kůži, co je celé poselství té akce, a sice vytváření sítě profesionálů z celého světa, kteří se sejdou na jednom místě a sdílejí zkušenosti, hudbu, kontakty. Je to možnost zjistit, že svět je otevřený a že lze dostat svou muziku i za hranice,“ ohlíží se Bára Zmeková. I na Womexu potkala hudebníky, jejich hudbu v Sedmém nebi nabídne, například norského tubistu Daniela Herskedala.

„Mám pocit, že způsob mé tvorby se v čase hodně proměňuje. Dřív mi to všechno přicházelo najednou, společně. Text přinesl melodii nebo melodie přinesla s sebou text a obě složky byly propojené. Poslední dobou víc poslouchám muziku a snažím se víc pracovat s různými motivy. Pozoruji, kam mě hudba vede. Taky jsem trávila hodně času s muzikou jiných umělců, například kapely Dunaj, se kterou jsem spolupracovala. Takže spíš sledují, co ze všech těchto procesů vyplyne,“ říká Bára Zmeková.

Spustit audio