Od koho opisoval Georg Friedrich Händel? Seznamte se s Františkem Václavem Habermannem a jeho mší ke sv. Ludmile
F. V. Habermann: Missa II Sanctae Ludmilae
F. V. Habermann: Missa II Sanctae Ludmilae. Pro Český rozhlas natočil unikátní snímek soubor Ensemble Inégal s uměleckým vedoucím Adamem Viktorou.
V roce 1747 v Kraslicích vydal český skladatel původem z Kynžvartu František Václav Habermann sbírku šesti mší k zemským patronům. Výtisky této sbírky si našly cestu až k rukám autora oratoria Mesiáš, který z jeho sbírky čerpal ve svých několika dílech. Český rozhlas zaznamenal jako světovou premiéru studiového snímku jednu z těchto mší: Mši č. 2 ke sv. Ludmile. Stalo se tak při příležitosti výročí 1100 let od násilné smrti české kněžny. Interpretace se ujal soubor Ensemble Inégal s uměleckým vedoucím Adamem Viktorou.
„Obohatilo mě to spoustou znalostí a zážitků, když jsem v Cambridge studovala Händelovy náčrty nebo když jsem v studovala v oxfordské takové potterovské knihovně Habermannův tisk. Tohle je něco určitě nezapomenutelného.“ Říká muzikoložka Kateřina Pincová, která se výzkumem Habermannova díla zabývá a která i připravila notové materiály pro snímek.
Související
-
Svatá Ludmila – samojediná mezi muži. Fascinující příběh české kněžny a světice
Letos si připomínáme 1100 let od zavraždění kněžny Ludmily na Tetíně. První české světici připisujeme zásluhy za šíření křesťanství a věnujeme jí desetidílný seriál.
Nejposlouchanější
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.