Objev Krautgartnerova zapomenutého pořadu Vteřiny džezu

20. květen 2024

Poslechněte si nově objevený jediný známý dochovaný díl pořadu Vteřiny džezu, který mezi 12. říjnem 1965 a 28. červnem 1966 nepravidelně připravoval a uváděl slavný český hudebník, Karel Krautgartner.

To za námi přišel kolega z Hlavního katalogu Českého rozhlasu Vít Vavřina a vždycky, když takto přijde, je to velká věc. Na nový rok 2024 jsme vysílali jiný jeho objev…
Václav Vraný

Karel Krautgartner je významná postava československé hudby 50. a 60. let. Je průkopnickou osobností moderního jazzu a mimo jiné zakladatel Jazzového a tanečního orchestru Československého rozhlasu. Po jeho emigraci v roce 1968 byla velká část Krautgartnerových rozhlasových nahrávek zlikvidována. 

Tyto ze snímků, které se v pořadu objevily, se zřejmě nikde jinde nedochovaly:
Falešný vous - smazáno 16. 11. 1977
Pohyblivé schodiště - smazáno 16. 11. 1977
Willow Weep For Me - smazáno 16. 11. 1977
Festival Praha 66 - smazáno 6. 12. 1982

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.