O Schmidtovi

6. březen 2003

Podle jaké hvězdy navigovat koráb osudu člověka, který odešel do penze, ztratil smysl života v práci, přišel o manželku, o auto a jeho dcera se chystá vdát za jednoduchého (ale snaživého) prodavače vodních postelí, řeší v mírně cynickém filmu režisér a scénárista Alexander Payne.

Podle jaké hvězdy navigovat koráb osudu člověka, který odešel do penze, ztratil smysl života v práci, přišel o manželku, auto a jeho dcera se chystá vdát za jednoduchého (ale snaživého) prodavače vodních postelí, řeší v mírně cynickém filmu režisér a scénárista Alexander Payne (Občanka Ruth). Věčnou otázku "života a vůbec" ve filmech obvykle nahlížíme skrz mladé neukotvené lidi, kteří bojují o své místo na slunci, v hlavním hrdinovi snímku O Schmidtovi však nalézáme přesný opak, je seniorským ušklíbnutím nad americkým snem. Pan Schmidt (Jack Nicholson) chtěl být nejlepším manažerem všech dob, namísto toho se mu povedlo prožít tuctový život amerického úředníka a ve svých pokročilých letech zjišťuje, že svět okolo se během dvaačtyřicetiletého manželství stal nepochopitelný a divný. Sedět v houpacím křesle u krbu a rozdávat moudra pozorným vnoučatům, to se panu Schmidtovi nepoštěstilo a zdá se, že je odepsaný nejen pro okolí, ale hlavně sám pro sebe. V sebespasitelském gestu adoptuje na dálku tanzanského chlapce Ndugu a skrz dopisy vysvětluje selhání vlastního života - přitom pomalu jede v luxusním karavanu na svatbu své dcery.

Mladá generace a stařík

O Schmidtovi patří do škatulky "ze života." Pan Schmidt sám se stává vypravěčem, značně nedůvěryhodným, protože situace okolo něj jsou řízeny jinými principy, než jaké on sám chápe. Ve stylu road movie se na dlouhé cestě přes Spojené státy setkává s řadou postav, které nejsou podány jako mýtičtí pokušitelé a překážky, ale prostě ukazují, že o pana Schmidta nikdo nestojí. Konverzační souznění se starým indiánem, podobně jako setkání staříků v Lynchově Příběhu Alvina Straighta, zavání nostalgií a existencí vzpomínkového světa mimo chápání produktivních lidí, ale Payne nikdy nesklouzává do zbytečné sentimentality nebo obviňování společnosti z upírského ničení lidských životů. Potácení pana Schmidta srší konfrontačním humorem z konfliktu důchodce, jeho dcery a obskurní rodiny nastávajícího zetě, přitom je komika v té samé chvíli bolestně reálná a osobní. Když do vířivé lázně s panem Schmidtem vkročí rozvedená a navíc nahá zeťáčkova matka (ďábelská Kathy Batesová) a pragmaticky mu navrhne další partnerskou partii, nebo když pan Schmidt zjišťuje, zda ještě umí čůrat vestoje, či když mu strne šíje natolik, že není sto pohnout hlavou - kino exploduje smíchy. A nebýt Jacka Nicholsona, diváci by se jen culili.

Když se rozzlobí, tak je zlý!

Nominace na Oscara a pevně uchopený Zlatý glóbus pětašedesátiletému Nicholsonovi patří, v roli šedesátníka Schmidta dobře ví, jak hrát beznadějného starého muže, přestože jeho profesní život bilancování přežije bez úhony. Nicholson, který naposledy zazářil v Lepší už to nebude z roku 1997, představuje Payneovu bolístku - byl by film dost dobrý, nebýt hlavního herce? Rozhodně ne, Nicholsonův výkon tvoří nejpřitažlivější část. Pakliže Nicholsona virtuálně odgumujeme, vyjeví se pokulhávající struktura filmu. Setkání pana Schmidta s cizí rodinou je až příliš vykonstruované pro komediální efekt a dopisy Ndugovi ustupují v druhé polovině filmu do pozadí, ačkoliv první hodina vnucuje dojem, že půjde o rytmizující vstupy. Pochopitelné navštívení rodného města a bývalé střední školy zapadne do skládačky road-movie dobře, ale nadbytečné scény, ve kterých pan Schmidt komunikuje s náhodnými kolemjdoucími, zdržují plynulost scénáře. Knižní předloze podobné pasáže neškodí, ale když už přepisuje knihu, měl by Payne zachytit jen to podstatné. Stopáž dvou hodin a čtyř minut je skutečně příliš. Nuda se objeví. Malý počet nezáživných úseků dělá filmu s rozpočtem "pouhých" třiceti miliónů dolarů dobrou vizitku, přesto by se neměl scénář lámat přes koleno, jen kvůli dodržení jakési neoficiální rovnice o počtu minut rovném kvalitě hollywoodského snímku. Pana Schmidta zradil život, to ano, proč ale zrazovat diváky.

Kathy Batesová v neuvěřitelné roli

Pan Schmidt hledá usmíření a nový smysl života - nachází ho nakonec? Odpověď není podstatná. Starý muž překonává životní krizi a čeká na smrt: "Možná za dvacet let, možná zítra." Důležité je, že se dobře pobavíte a budete mít víceméně stoprocentní jistotu, že Payne nenatočí O Schmidtovi 2. Možná jako prequel...

Související odkazy: oficiální stránka.

O Schmidtovi (About Schmidt, USA 2003) Hrají: Jack Nicholson (Warren Schmidt), Hope Davis (Jeannie Schmidt), Dermot Mulroney (Randall Hertzel), Kathy Bates (Roberta Hertzel), June Squibb (Helen Schmidt), Howard Hesseman (Larry Hertzel), Harry Groener (John); Scénář: Alexander Payne a Jim Taylor podle knihy Louise Begleyho; Hudba: Rolfe Kent; Kamera: James Glennon; Režie: Alexander Payne; 124 minut, titulky.

autor: Pavel Dobrovský
Spustit audio