Kabeláč, Kaprálová nebo Haas. Kdo jsou skladatelé, které zastiňují naši hudební velikáni?

2. leden 2025

Rok české hudby se blíží ke konci. Připomínali jsme v něm především výročí velkých skladatelů Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka nebo Bedřicha Smetany. Kdo jsou ale skladatelé, kteří trochu stojí v pozadí? To odhalil pětidílný seriál Skladatelé ve stínu, který s výraznými osobnostmi české hudby připravil reportér Johann Foss.

Hugo a Pavel Haasovi

Starší bratr slavného herce Huga Haase a jeden z nejperspektivnějších studentů Leoše Janáčka – Pavel Haas. Národní divadlo Moravskoslezské nastudovalo v nynější sezoně jeho jedinou a zřídka uváděnou operu Šarlatán. V prvním díle seriálu o opeře a skladateli, který zemřel tragicky při holokaustu, vyprávěl dirigent a autor hudebního nastudování Jakub Klecker.

Další díl náleží třetímu největšímu symfonikovi české hudby, který ve svém díle definoval odpor vůči totalitním režimům – Miloslavu Kabeláčovi. Do povědomí se ale vrací díky usilovné práci dirigenta Marka Ivanoviće, který v seriálu promluvil o skladatelově nejvýraznější skladbě Mysterium času.

Miloslav Kabeláč

Třetí díl seriálu nás vrací opět do Brna, kde se stejně jako Pavel Haas narodila hudební skladatelka, klavíristka a dirigentka Vítězslava Kaprálová. Podobně jako Haas se ale dožila velmi nízkého věku. I přesto zvládla vytvořit rozsáhlé komorní i orchestrální dílo, které se postupně dostává na programy koncertů i do povědomí obecenstva. Zásluhu na tom má i česká dirigentka žijící ve Švýcarsku Olga Machoňová Pavlů.

Vítězslava Kaprálová

 Student Miloslava Kabeláče a schopný tvůrce pro pěvecké sbory a dechové orchestry. O osobních vzpomínkách na skladatele Zdeňka Lukáše hovořil ve čtvrtém díle seriálu šéfdirigent Hudby hradní stráže a Policie České republiky Václav Blahunek, který jeho orchestr s Lukášem pojilo pevné pouto.

Zdeněk Lukáš (vlevo) a skladatel Zdeněk Bláha (vpravo)

Zatímco Miloslav Kabeláč popisoval ve svých skladbách nástup komunistického režimu v Československu, Petr Eben už měl možnost oslavit ve své hudbě jeho pád. Ačkoliv je jedním z nejhranějších českých skladatelů druhé poloviny 20. století, známé jsou především jeho varhanní skladby. O Ebenových neméně výrazných sborových kompozicích v posledním díle promluvil Lukáš Vasilek, hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru.

Petr Eben

autor: fos
Spustit audio

Související