Plechový bubínek. Ladislav Mrkvička čte ze slavného románu německého nobelisty Güntera Grasse
Brání se účasti ve světě dospělých tak důsledně, že odmítne vyrůst. Protestuje tak hlasitě, že jeho hlas rozbíjí sklo. Oskar, hlavní hrdina Grassova slavného románu Plechový bubínek, toho času pacient psychiatrické léčebny, líčí nevšedním a nekompromisním způsobem zrod totality v prostředí gdaňské maloměšťácké společnosti, aby se přes válku dostal až do období adenaeurovského Německa. V podání Ladislava Mrkvičky poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.
Německý spisovatel Günter Grass (1927–2015), nositel Nobelovy ceny za literaturu (1999), proslul zejména svým románem Plechový bubínek z roku 1959, jenž se řadí ke klíčovým textům evropské poválečné literatury a u nás vyšel v překladu Vladimíra Kafky poprvé v roce 1969. Kniha svou bohatou fabulační invencí a mnohotvárností navazuje na tradice pikareskního románu.
Historicko-satirická freska Plechový bubínek byla prvním Grassovým čistě prozaickým dílem. Svým novým, nečernobílým pohledem na válečné hrůzy zásadně určovala literární reflexi období nacistického, ale i poválečného Německa.
Hlavní postavou a z největší části i vypravěčem rozsáhlého románu je třicetiletý Oskar Matzerath, který jako chovanec léčebného a zaopatřovacího ústavu bubnuje na plechový bubínek, někdejší svou hračku, a takto si vyvolává vzpomínky na svůj dřívější život. Děj se odehrává v celé první polovině 20. století a je rozdělen do tří knih. Oskar prochází řadou bizarních i tragických situací v předválečném i válečném Gdaňsku i v poválečném Německu, dokáže hlasem rozbíjet sklo, získává první milostné zkušenosti.
Čtěte také
Román se stal literární senzací nejen v Německu, ale i ve Francii a USA. Působil jako svého druhu protiklad moralistně laděné německé prózy. Byl přijímán se zájmem, protesty i znepokojením a vykládán nejrůznějším způsobem: jako antihumánní i naopak jako hluboce angažovaný a moralistní.
Dvanáctidílnou četbu na pokračování z překladu Vladimíra Kafky připravila Pavla Šmolíková. V režii Michala Pavlíka účinkuje Ladislav Mrkvička. Pořad byl natočen v r. 1991.
Související
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.