Přeneste se do nejstarších časů staroegyptské civilizace. Výstavou Sluneční králové provádí egyptolog Miroslav Bárta
Hrobka hodnostáře Ptahšepsese. Mocný muž, který na královském dvoře začínal jako kadeřník
Zádušní komplex ve starém Egyptě neměli jen lidé královského původu. Svědčí o tom hrobka hodnostáře Ptahšepsese v Abúsíru, ve které archeologové nalezli jeho sochu. Co prozrazuje o životě tehdejších úředníků?
V období 5. dynastie, kdy v Egyptě vládli takzvaní sluneční králové, rostl význam úředníků. Stále častěji pomáhali se správou země. Nepodíleli se tak na ní už jen král a jeho nejbližší příbuzní, jak tomu bylo dříve. Přesvědčivě to dokládá příběh hodnostáře Ptahšepsese. Moc začíná získávat někdy po vládě Raneferefa. O Ptahšepsesově vlivu svědčí i dochovaný fragment sochy, který ve své historické budově vystavuje Národní muzeum.
Související
-
Kdyby se Tutanchamonova hrobka našla dnes, byla by to katastrofa. Výzkum by nikdo nezaplatil
Stohy knih primárně v angličtině, francouzštině nebo němčině. Osm let studia historie, písma, náboženství a archeologie.
-
Splněný sen Národního muzea. Výstava Sluneční králové přináší tisíce let staré egyptské památky
Národnímu muzeu se po několika letech konečně podařilo uskutečnit výstavu, která je velmi unikátní hodnotou i stářím vystavovaných exponátů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.