Henry David Thoreau: Walden aneb Život v lesích (6 dílů)
Přírodní eseje amerického literáta a filozofa líčí autorův dvouletý pobyt ve vlastnoručně postavené chatě na břehu jezera Walden. On-line k poslechu do 16. července 2017.
12. července 2017 si připomínáme dvě stě let od narození amerického filosofa, transcendentalisty a spisovatele Henryho Davida Thoreaua. Při této příležitosti vybíráme jeho nejvýraznější dílo, kterým je Walden aneb Život v lesích.
Už v roce 1845 se Thoreau rozhodl žít samotářský život v sepětí s přírodou, a tak na pozemku svého přítele začal stavět malou chatku. A ještě téhož roku se do ní přestěhoval. Období dvou let a dvou měsíců života u rybníka Walden popsal téměř o deset let později ve stejnojmenné knize.
Velký dopad měla i u nás: poprvé v českém překladu vyšla už na počátku 20. století, v roce 1924 se pak objevil překlad nový, který vyšel hned dvakrát, o čtvrt století později kniha prošla dalším překladem a v devadesátých letech ještě jedním.
To je jasným důkazem, že poznatky a filozofie Henryho Davida Thoreaua má sílu i v průběhu let. Thoreau byl bytostným ekologem ještě před vznikem ekologie jako oboru. Jeho eseje ale nejsou výrazné jen svým významem pro myšlení o přírodě a jakousi morální výpovědí. A tu je třeba připomínat stále.
Účinkuje: Ladislav Mrkvička
Nejposlouchanější
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
-
Jan Weiss: Sen o tisíci patrech. Fantaskní a vizionářské sci-fi ze třicátých let
-
Petr Stančík: K smrti silné voňavky. Uťatá hlava zločince znovu promluví
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.