24. 04. 2009

24. duben 2009

Již na své titulní straně informují Lidové noviny o předčasném ukončení výstavy v pražské galerii Roxy/NoD. Polský streetartový umělec Peter Fuss zde vystavil své provokativní fotomontáže, na nichž měli mimo jiné nacističtí vojáci místo hákových křížů návleky s Davidovou hvězdou. Fuss tak chtěl upozornit na izraelsko-palestinský konflikt. Velkoformátové fotografie vydržely na stěnách galerie však jen půl hodiny - skupinka účastníků vernisáže je strhala. Předseda Židovské obce v Praze, jíž dům, kde Roxy sídlí, patří, František Bányai k tomu uvedl, že výstavu nelze považovat za nic jiného než za provokaci, likvidační akce na vernisáži však byla zcela spontánní. S organizátory expozice případ nadále řeší. Jana Machalická přispěla ke kauze svým komentářem nadepsaným titulkem "Zvrhlé umění nepřestává útočit". Mimo jiné v něm uvádí, že každé umění potřebuje svobodný dialog a nikoliv intoleranci a destrukci.

Dále najdeme v Lidových novinách článek o středečním narozeninovém koncertě Pavla Dobeše v pražské Lucerně. Marta Švagrová hodnotí velmi pozitivně celkovou atmosféru večera, Pavel Dobeš se představil v mužné formě. Zpívá sice níž, ale se stejným nasazením jako dřív.

Marie Boková recenzuje na téže straně Lidových novin Shakespearovo drama Julius Caesar v nastudování Strašnického divadla. Komorní inscenace režisérky Evy Bergerové je pojata především jako průzkum Brutovy duše. V podání Jana Novotného vládne Caesarův vrah mimořádnou silou, skrytou hodně hluboko. Radikální úprava tragédie si vysloužila čtyři z možných hvězdiček.

V Divadle Archa vystoupili američtí psychedeličtí rockeři Butthole Surfers, Antonín Kocábek o jejich koncertu, který se místy měnil v divoký večírek, píše v Lidových novinách. Titulkem "Oživlá legenda Butthole Surfers nadchla" nadepisuje svůj pochvalný článek v Právu Jan Rychetský. Vystoupení označuje za jeden z nejzásadnějších koncertů roku.

Jaroslav Špulák připravil pro Právo rozhovor s protagonistou projektů Tam tam orchestra a Tam tam Batucada Milošem Vacíkem. Se svými spoluhráči vydává totiž album Sambista, které hudebník považuje za vyznání lásky k sambě.

Do kin přichází první režisérský počin Charlieho Kaufmana Synecdoche, New York. Podle Zbyňka Vlasáka, který se snímku věnuje v Právu, zajímá autora a režiséra Kaufmana především zbytečnost naší existence, kterou snad lze odvrátit tím, že něco dokážeme, stvoříme potomky či napíšeme divadelní hru. Spíše ale ne, protože lidí, co to zvládnou, je tolik, že se mezi nimi ztratíme.

Filmovou tematikou oplývá také kulturní strana Hospodářských novin - článek Ireny Hejdové totiž uveřejňuje seznam snímků, které se zúčastní soutěžního programu filmového festivalu v Cannes. O Zlatou palmu se utká dvacet filmů, mezi nimi žádný český. Festival letos začíná 13. května.

Magdalena Čechlovská představuje v Hospodářských novinách fotografickou výstavu Vladimira Birguse, již nabízí pražská Leica Gallery.

Mladá fronta Dnes přináší zprávu o dalším chystaném českém koncertu Leonarda Cohena. Uskuteční se 29. srpna v O2 Areně.

autor: Martin Luhan
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu