Bájný pták povstává z popela každodenně. V kruhu a pohybu se rodíme, žijeme, umíráme...
Nové pohybové představení režisérky a choreografky Adély Laštovkové Stodolové a režijního dua SKUTR má název Fénix. Navazuje na předchozí úspěšné inscenace Malá smrt, Muži a Ženy. I tentokrát autorka zkoumá vnitřní život a vztahy obou pohlaví. Navíc ale vychází z postavy mytického opeřence. Zabývá se jeho identitou, způsobem zániku i znovuzrození, ale také hledáním jeho novodobé podoby a smyslu. 1. dubna bude projekt poprvé uveden na scéně pražského uměleckého centra Venuše ve Švehlovce.
Adéla Stodolová se vydává skrze přítomnost lidí na průzkum pradávné legendy. Se svým osvědčeným týmem spolupracovníků, tanečníky Jaro Ondrušem, Zuzanou Stavnou, Renátou Martinovou nebo Lindou Fernandez, znovu zkoumá podstatu energie, která rodí vášeň mezi mužem a ženou, životem a smrtí.
„Nasbírá skořici, nardový olej a myrhu a vytvoří z nich lůžko. Uloží se v něm a vydechne naposled. V plameni ohně. Zbyde jen popel. Jenom žhnoucí popel. Takový zvláštní zvuk. Takové záblesky...“
obsazení: Zuzana Stavná, Jaro Ondruš, Jindřich Panský, Renáta Martinová, Linda Fernandez, Veronika Kohútová
námět, režie, choreografie: Adéla Stodolová
režijní supervize: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský)
asistent choreografie: Jaro Ondruš
hudba: Petr Zeman
produkce: Pavla Klouzalová, Martina Hájková
Něco podobného znovuuzrození bájného Fénixe může podle Adély Stodolové Laštovkové zažívat každý, kdo se octne v komplikované životní situaci: „Každý člověk se v určitém stádiu svého života dostane na nějakou hranici, na dno, kde si je dobré uvědomit, že vždy po zimě přijde jaro a že se věci dějí tak, jak mají, že mají svůj smysl i důvod a vše nás to nějakým způsobem posiluje, i když to třeba bolí.“
Nejposlouchanější
-
Anna Beata Háblová: Víry. Románové podobenství o cestě k překonání strachu a ponížení
-
Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Idiot. Nadčasový příběh o víře, že dobrota může změnit lidská srdce
-
Winterbergova poslední cesta. Železniční roadstory podle bestselleru Jaroslava Rudiše
-
Zmizela a Strýček z nebe. Šumavské povídky Karla Klostermanna








