Výstava Jana Híska a Jaromíra Krátkého, rozhovor s Glasvegas a Michalem Langem

21. leden 2014

Malíř Jan Hísek vystavuje v Galerii Václava Špály. Podle kritika Jana Gabriela je Hísek nepřehlédnutelnou osobností a zcela osobitým solitérem, který jde svou vlastní cestou stranou všech skupin i případných programů.

Jeho obrazy charakterizují dva živly: oheň a voda. Světlý prostor pražské Špálovy galerie zaplnil gejzír barevných stop a ornamentů, dočteme se v Hospodářských novinách.

Na kulturní straně Hospodářských novin dále píše Josef Vlček o úspěšném loňském roku formace Jazz Q Martina Kratochvíla. V aktuální sestavě vydali kultivované elektrické album Znovu. A těsně před koncem roku pak záznam z bratislavského koncertu z roku 1975 pod názvem Živí se diví. A kritik si klade překvapenou otázku: Opravdu se v normalizačních podmínkách hrála tak dobrá hudba, a navíc před tak vnímavým publikem?

Jan Šída v Právu představuje výstavu fotografií Jaromíra Krátkého. K vidění je v olomoucké Galeriri U Mloka a nese název 6303i, což je typové označení telefonu, se kterým všechny snímky vytvořil. Krátký své fotografie nijak neupravuje, snaží se v toku času odhalit ten správný moment. V praxi dokazuje, že fotografování nesouvisí s kvalitou aparátu, ale s kvalitou ducha a oka.

Právo nabízí dále rozhovor s členy skotské indierockové skupiny Glasvegas. V rámci turné k nové desce Later… When the TV Turns To Static vystoupí příští pátek v pražském Rock Café. A už v titulku tvrdí „Prodeje neřešíme, omezuje to kreativitu“.

Krátkou zprávou zmiňuje Právo, že včera po dlouhé nemoci zemřel italský dirigent Claudio Abbado. Dlouholetý ředitel La Scaly zemřel v osmdesáti letech. O tom se dočteme i v Mladé frontě Dnes.

Klára Kubíčková, redaktorka Mladé fronty Dnes, se věnuje knize „Chudáci Romové, zlí Cikáni“. Napsal ji rakouský novinář Norbert Mappes-Niediek a kritizuje v ní nevládní i vládní organizace napříč Evropou. Mimo jiné se v knize ptá „Je chudoba Romů důsledkem jejich diskriminace, nebo je naopak společnost vytlačuje na okraj právě proto, že jsou chudí?“

Po povodni a ve velkých emocích, říká titulek nejobsáhlejšího článku v kulturní rubrice Lidových novin. Nadepisuje rozhovor s ředitelem Divadla pod Palmovkou Michalem Langem. Mluví samozřejmě zejména o současném stavu divadelní budovy, ale také o svém tvůrčím týmu a plánovaném programu pro nadcházející sezónu. Michal Lang doufá, že Divadlo pod Palmovkou otevře v září tohoto roku.

Na téže stránce Lidových novin pak píše ještě Jana Machalická o, cituji „herecké bídě televizních seriálů“.

autor: Martin Luhan
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.