Drábek řádí v Národním; Romeo a Julie v netradičním pojetí Petra Zusky; říše šílenství a kreativity na výstavě japonského art brut v Muzeu Montanelli
Dvě velké recenze otiskuje Divadelní úterý Lidových novin. Obě z Národního divadla.
Vladimír Mikulka hodnotí Davidem Drábkem pojatou hru Františka Ferdinanda Šamberka Jedenácté přikázání a Lucie Dercsényiová zase baletní inscenaci Romeo a Julie v choreografii Petra Zusky.
V článku o Jedenáctém přikázání jsou čtenáři varováni, že „Drábek řádí v Národním“ a že režisér sice použil základní obrysy původního příběhu, dialogy však téměř kompletně přepsal a celou inscenaci pojal jako nesouvislý sled co možná nejvtipnějších scének. Kritik konstatuje, že Drábek jako obvykle nedokáže odolat záchvatům verbálního humoru ve stylu školních besídek. „Pokud se může někdo o něco praštit nebo někam spadnout, praští se nebo spadne.“ A Mikulka uzavírá své hodnocení tím, že „nezanedbatelná část publika se upřímně bavila. Ach jo.“ Názor Jany Soprové na Jedenácté přikázání si můžete poslechnout v záznamu ranní Mozaiky z 26. listopadu.
Balet Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie nastudoval šéf baletu Národního divadla Petr Zuska a, podobně jako David Drábek, pojal ho netradičně. Hlavní postavou je Lorenzo, který je pronásledován neblahou předtuchou a marně se snaží zabránit tragickému konci. Jeho protihráčkou je pak královna noci a stínů Mab. Podle Lucie Dercsényiové Zuska narušuje původní vývoj dramatu, ale pro své intelektuální a metafyzické konstelace nenachází pokaždé dostatečnou argumentaci. Nicméně, soubor tančí brilantně a jeho interpretace zanechává silný dojem.
Právo otiskuje rozhovor s Luďkem Sobotou u příležitosti dnešního pohřbu jeho blízkého přítele Pavla Bobka. V rozhovoru zejména vzpomíná na společnou dobu strávenou v divadle Semafor.
Jaroslav Špulák ještě v Právu píše o nové desce slovenské umělkyně Lucie Gažiové, která si říká Malá Zoe. Sama autorka o desce (také nazvané Malá Zoe) říká, že je to vyloženě individualistické album o poryvech duše.
V Hospodářských novinách se dočteme o novince Paula McCartneyho. Jmenuje se New a je to podle Josefa Vlčka živá, mladá deska, která nezapře kořeny hluboko v minulosti populární hudby.
Titulkem „Říše šílenství a kreativity“ nadepisuje Helena Kardová svou zprávu o výstavě japonského art brut v pražském Muzeu Montanelli. Otiskují ji Hospodářské noviny. V prostředí českých galerií je výstava výjimečnou příležitostí nechat se pohltit zenovým klidem umocněným nekonvenčním art brut.
Nejposlouchanější
-
Raymond Radiguet: Ďábel v těle. O skandální a nerovné lásce mladíka a vdané ženy
-
To jeli dva ve vlaku. Poslechněte si krátkou komedii Zdeňka Svěráka, který slaví 90 let
-
Imre Kertész: Člověk bez osudu. Svědectví malého chlapce o životě v nacistickém koncentračním táboře
-
Jiří Karásek: Muž, který zásadně mluvil pravdu. Hvězdně obsazená detektivní tragikomedie z roku 1965
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor

Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.