Nocturne

18. listopad 2022

Nová nahrávka houslistky Silvie Hessové a harfistky Kateřiny Englichové. Tyto dvě interpretky na svůj první společný počin soustředily pozoruhodné skladby polských, francouzských i českých autorů minulého století. Hodnocení připravil Milan Bátor.

(…) Můžeme konstatovat, že album má několik dobrých vlastností. Výběr skladeb a autorů je dostatečně pestrý a posluchačsky atraktivní, přesto je album dramaturgicky sevřené a do detailu promyšlené. Osobně mi vůbec nepřekáží ani populární linie v podobě úprav filmové a muzikálové tvorby, kterou považuji za samozřejmou součást odkazu klasické hudební kultury. Skvělou úroveň má zvuková stránka nahrávky, o jejíž dokonalou kultivaci se postarali mistři zvuku Jiří Gemrot a Karel Soukeník. (…)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.