Nikolaj Vasiljevič Gogol: Nos

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nikolaj Vasiljevič Gogol

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Jednoho petrohradského rána se stala zvláštní věc. Mistr lazebnický Ivan Jakovlevič nalezl ve svém chlebu nos. Téhož rána se kolegiální přísedící Kovaljov probouzí naopak bez nosu... Groteskní povídku významného ruského prozaika a dramatika v podání Josefa Veldy poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Nikolaj Vasiljevič Gogol se narodil v roce 1809, pocházel z Ukrajiny, z rodiny statkáře, který byl milovníkem kultury, dokonce psal komedie. Vystudoval gymnázium a odcestoval do Petrohradu, kde pracoval jako úředník a věnoval se historii. V té době už slavil první literární úspěchy, svým nadáním zachytil to, co prožil a o čem slýchával ve svém rodném kraji. Vznikly fantaskní povídky, některé z nich (jako Vij) patří ke klasickým horrorům.

Nikolaj Vasiljevič Gogol: Kočár

03435763.jpeg

Spojení velkého ruského autora s jednou ze zásadních postav české herecké historie nezestárne ani po více než padesáti letech. Gogolovu povídku Kočár v podání Karla Högera poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Od roku 1831 začal psát své jedinečné prózy, v nichž navázal na Puškina a jimiž inspiroval Dostojevského.

Povídka Nos je zahrnuta do souboru Petrohradských povídek, groteskních próz s fantastickými prvky, kde portrét zásadně pohne životem svého malíře, plášť zničí svého majitele a lidský nos začne žít vlastním životem.

Nikolaj Vasiljevič Gogol zemřel v roce 1852. Jeho dílo, které miloval už Jan Neruda, patří k základům moderní evropské literatury.

Účinkuje: Josef Velda
Překlad: Anna Nováková
Režie: Karel Žalud
Natočeno v roce 1977.