Návrat. Deníkové zápisky a verše Jana Zahradníčka čtou Jana Franková a Jan Vlasák

12. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Vlasák

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Literárně-hudební pásmo z veršů a deníků básníka a překladatele, které zaznamenal po propuštění z dlouholetého komunistického kriminálu, v posledních měsících svého života, uvádíme k jeho 115. výročí narození (17. ledna 1905 v Mastníku). Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Básník Jan Zahradníček, odsouzený komunistickou justicí v roce 1951 ve vykonstruovaném politickém procesu k třináctiletému žaláři, se v květnu 1960 vrací z Leopoldova domů na Vysočinu. Ocitl se v situaci člověka, který se vrací z „jiného světa“ do běžného života.

Pětapadesátiletý, s podlomeným zdravím, bez zaměstnání. Pokud mu to fyzický stav dovoluje, Jan Zahradníček se pokouší rekonstruovat některé básně z kriminálu a píše nové. A také si do deníku zaznamenává dny a chvíle posledních měsíců svého života…

Účinkují: Jana Franková a Jan Vlasák

Připravil a hudbu Arvo Pärta a Wojciecha Kilara vybral: Miloš Doležal
Režie: Lukáš Hlavica

Natočeno v roce 2015.

autor: Miloš Doležal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.