Natália Deáková: Už nejsem vstřícný divák
Už pět let je šéfkou činohry plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla. S jakými plány do Plzně přicházela a co se podařilo realizovat? A na čem právě pracuje v Českém rozhlase?
Chtěla jsem revitalizovat soubor, trochu ho omladit. A chtěla jsem proměnit skladbu publika, které je v Plzni silně konzervativní. Myslela jsem, že obměnit repertoár bude snadnější. Jsem každopádně hrdá na to, že se mi do Plzně podařilo dostat nejlepší režiséry své generace.
Její zatím poslední divadelní inscenací je Linie krásy podle knihy Allana Hollinghursta. Pro Plzeň ji zdramatizoval Matěj Samec. V roli Margaret Thatcherové září Apolena Veldová, ale výraznější kritické reflexe se inscenace zatím nedočkala.
Jako rozhlasovou režisérku ji právě zaměstnává inscenace Dürrenmattovy Návštěvy staré dámy, v níž do hlavní role obsadila Blanku Bohdanovou. Spolupráci s ní si velmi pochvaluje. Ve vysílání Českého rozhlasu by se měla objevit koncem května.
Má Plzeň nějakou kultovní inscenaci? Měli by politici zasahovat do umění? Koho z mladých režisérů považuje za talent a pozvala jej do Plzně? A co je režisérčinou noční můrou? Také o tom byla na konci dubna řeč v plzeňském studiu Českého rozhlasu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.