Muž pod schody

22. leden 2009

Švédská autorka si při tvoření nového, lehce hororového a hlavně psychologického románu vystačila s jednoduchými postavami i kulisami. Hlavní osoby jsou členové rodiny obyčejného místního komunálního úředníka Fredrika. Společně s manželkou Paulou, předškolákem Fabiánem a malou dcerou se přestěhují do starého domu na idylický venkov plný ticha a přírodních scenérií. Zatímco Paula se pohrouží do své provokativní malířské tvůrčí činnosti, Fredrikovy dny jsou naplněny úředničinou a nespavostí, při které naslouchá zvukům, jenž dům vydává.

Každý starý dům má své vrzání, skřípání, kapající kohoutky a šramocení na půdě. Vše by bylo v pořádku, kdyby se jako vysvětlení těchto zvuků v domě neobjevil podivný muž. Vlastně ho viděl jen Fredrik, i když Fabián také a tvrdí, že s ním kamarádí. Ale zkuste věřit synovi, který je ve věku vytváření si imaginárních kamarádů.

Kvot, jak se mužík představil, vypadá zanedbaně a divoce, není moc mluvný, ale nárokuje si bydlení v komoře pod schody a ještě někde hlouběji pod domem, kam až nelze dohlédnout. Tvrdí, že k domu prostě odjakživa patří jako podnájemník a stará se o něj. Má podivné zvyky (zabíjení veverek), objevuje se a mizí zcela neočekávaně a pozvolna narušuje dosud harmonické vztahy v rodině.

Paula se rozhovorům o něm vyhýbá, ale Fredrick věnuje veškeré úsilí na to, aby Kvota vystrnadil. S naléhavostí, jakou na to vynakládá, roste Kvotův odpor a brutalita. Napjaté ovzduší působí i na Paulu a děti. Ze skřítka, který si s nimi hrál a byl na ně hodný, se v podání otce stává strašlivý (a nakonec snad i vraždící) vetřelec. Změny však jsou patrny především ve Fredrikově chování, které se stává nevypočitatelným. Fredrik sám ztrácí soudnost a schopnost rozhodovat mezi realitou a představami. Končí jako psychicky zhroucený člověk, s vyhazovem z práce, opuštěný rodinou. Pobyt v léčebně mu pomůže s návratem do života, ale hádanku, zda Kvot skutečně existuje nebo byl jen vymyšlenou druhou osobností, na kterou se daly "shodit" všechny vznikající problémy, nevyřeší. Mají pravdu lékaři a Paula nebo stará pomatená paní, předchozí majitelka domu? Kdo ve skutečnosti zabil majitelku místní galerie, která čekala s Fredrikem dítě? Je opravdu pod domem jeskynní úkryt s tunelem končícím v rybízech? Odkud měl Kvot peníze? Ani na jednu z těchto otázek nedostanete v závěru knihy odpovědi. Právě nejistota udržuje čtenářovo napětí až do konce, který vlastně koncem není.

Hranice mezi lidskou šíleností a normálností je někdy stěží postřehnutelná a když je pozvolna překročena, je těžké si to přiznat a zastavit pád do hlubin. Až knihu před spaním dočtete, zaposlouchejte se do nočních zvuků svého domu nebo bytu a doufejte, že se Kvot nenastěhoval k vám. Možná vám spraví kapající kohoutek, ale co když pak dostane chuť na krásnou paní domu?

Marie Hermanson, Muž pod schody, překlad Dagmar Hartlová, Praha, Metafora 2008, 348 s.

Webové stránky Marie Hermanson

autor: Pavlína Pelcová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.