Modely Huntingtonovy choroby
Odborníci z Laboratoře buněčné regenerace a plasticity Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd v Liběchově vychovali už tři generace jedinečných transgenních prasat, do jejichž DNA byl začleněn zmutovaný gen, který může vytvářet nesprávně tvarovanou bílkovinu huntingtin.
Právě tato nesprávná forma huntingtinu souvisí se vznikem závažného neurodegenrativního onemocnění zvaného Huntingtonova choroba. Toto onemocnění postihuje především mozek a projevuje se poruchami hybnosti, choreickými - tedy mimovolními rychlými nekordinovanými pohyby, ale také trvalým úbytkem duševních funkcí a schopností. Liběchovská transgenní prasátka mohou sloužit k výzkumu Huntingtonovy choroby i hledání a testování případných léků a léčebných postupů. Jak v rozhovoru s Janou Olivovou vysvětlila magistra Monika Baxa, skutečnost, že se vytvoří model, ještě neznamená, že se u něho nemoc rozvine a její příznaky budou stejné jako u člověka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.