Milan Uhde: Občan, který navrhoval

28. červenec 2011

Prozaik, dramatik a publicista Milan Uhde se narodil 28. července 1936 v Brně. U příležitosti jeho červencového životního jubilea vysíláme ve čtvrtek v cyklu moderní povídka text ze sbírky Záhadná věž v B., vystavěný z oznámení a úředních podání.

Prozaik, dramatik a publicista Milan Uhde se narodil 28. července 1936 v Brně, absolvoval obor čeština – ruština na brněnské filozofické fakultě. V letech 1958–1970 byl redaktorem literárního časopisu Host do domu. Přispíval rovněž do Rovnosti, Literárních novin, Plamene, Kultury, Kulturní tvorby a dalších periodik. V letech 1972–1989 nesměl pod svým jménem publikovat.. Po převratu byl v letech 1990–1992 ministrem kultury ve vládě České republiky, v letech 1992–1996 předsedou Poslanecké sněmovny, 1996–1997 předsedou poslaneckého klubu ODS, od roku 1998 je spisovatelem ve svobodném povolání. Působí jako externí učitel na JAMU v Brně a na Literární akademii v Praze.

Začal jako básník a prozaik, od roku 1967 píše hlavně dialogizované texty: divadelní, televizní a rozhlasové hry, kromě toho divadelní kritiky a eseje o literatuře. Ze čtyř desítek her vstoupila do širšího povědomí satirická kabaretní prvotina Král-Vávra (1964), pod cizím jménem publikovaná Balada pro banditu (1975), Pohádka máje (1976), obojí s hudbou Miloše Štědroně, Zvěstování aneb Bedřichu, jsi anděl (1986), z nejnovějších textů muzikálové libreto Nana (podle Zolova románu, 2004) opět s hudbou Miloše Štědroně, a komedie Zázrak v černém domě (2007). Z rozhlasových her byl úspěšný monolog Výběrčí (1967) a drama–rekviem Velice tiché Ave (1981), zatím nejnovější je Zjasněná noc (2007).

Hned v několika svých hrách a prózách využil Milan Uhde metodu parafráze a aktualizace tradičních literárních témat, zvláště jejich konfrontace s přítomným životním pocitem. Na havlíčkovský námět vznikla absurdní satirická hra s politickým podtextem, „nonstop-nonsens“ Král-Vávra, spolupodílející se na dobové regeneraci žánru kabaretu. O syžet antické Antigony se opíral veršovaný divadelní apokryf Děvka z města Théby. V prozaické knížce Záhadná věž v B., navazující na rozhlasovou „biblickou moralitu ze současnosti“ Komedie s Lotem, pak Uhde žánr apokryfu rozvinul. Prostřednictvím fiktivních dokumentů, vypovídajících o bitvě u Thermopyl, o Johance z Arku, Mikuláši Bakuninovi či o dobových malicherných bitvách s uličními výbory, tu nevtíravě demonstroval skrytou, odvrácenou tvář historie, která představuje přesvědčivější alternativu oficiálních výkladů událostí a postav.

Povídku Milana Uhdeho Občan, který navrhoval natočila v roce 2011 režisérka Markéta Jahodová, účinkuje Jan Vondráček.

autor: jvk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?