Michel Houellebecq: Elementární částice. Mravy a nemravy konce tisíciletí v nelítostném románu temné hvězdy evropské literatury

21. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Michel Houellebecq

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Román Elementární částice by se dal nazvat elementárním dílem Michela Houellebecqa. Najdeme zde téměř vše, čím se francouzský autor proslavil, včetně sociologizujícího stylu psaní, a dodnes se o něm mluví jako o zásadním románu přelomu tisíciletí. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Rozhlasová úprava: Jan Němec
Účinkují: Petra Bučková, Petr Kubes, Michal Bumbálek
Dramaturgie: Ludvík Němec
Překlad: Alan Beguivin
Hudba: Future Loop Foundation, Michaela Dippel, Dan Bejar, FKA Twigs, The Flaming Lips, Dead Can Dance, Jace Clayton a další
Premiéra: 1. 10. 2020
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu
Režie a zvukový design: Radim Nejedlý

Obtížné jméno obtížného spisovatele dnes znají i lidé, kteří se o literaturu nijak zvlášť nezajímají. Vydání románů Michela Houellebecqa budí pozornost všude v Evropě, tedy i u nás. Loni to byl Serotonin, o pár let dříve Podvolení. Zároveň se však objevují hlasy, že se Houellebecq začíná opakovat a jeho psaní ztrácí náboj. Možná je to přirozený vývoj: Houellebecqovy hrdiny vždy poháněla hlavně touha, nyní však zestárli. Například vypravěč Serotoninu už nechce nic, ani chtít.

V ČETBĚ S HVĚZDIČKOU PŘIPRAVUEJME

1. 11. Paolo Sorrentino: Všichni mají pravdu PREMIÉRA
15. 11. Marguerite Durasová: Milenec PREMIÉRA
22. 11. Charles Bukowski: Osamělost, Láska v 17:50 PREMIÉRA
23. 11. Charles Bukowski: Tohle zabilo Dylana Thomase, Skladník s červeným nosem PREMIÉRA
24. 11. Charles Bukowski: Ďábel byl celý žhavý, Tudy se nejde do ráje PREMIÉRA
25. 11. Charles Bukowski: Smrt odpoledne PREMIÉRA
26. 11. Charles Bukowski: Politika, Krátce o vlajce Vietkongu PREMIÉRA
27. 11. Kámel Daúd: Meursalt, přešetření PREMIÉRA
18. 12. Abel Posse: Psi z ráje PREMIÉRA

Nová programová řada Vltavy Četba s hvězdičkou nyní otvírá rozhlasový prostor pro román, který stojí na počátku Houellebecqovy slávy. Autor sice debutoval už v roce 1994 novelou Rozšíření bitevního pole, ale průlomové byly až Elementární částice z roku 1998.

Kromě toho, že jim často hrozila chudoba, trávili příslušníci jeho generace život v samotě a hořkosti. Pocity lásky, něhy a lidské pospolitosti do značné míry zmizely; ve vzájemných vztazích prokazovali jeho současníci nejčastěji lhostejnost, případně krutost...

Elementární částice jsou příběhem dvou bratrů, Michela a Bruna. Jejich osobní životy jsou v mnoha ohledech exemplární. Bruno je typický Houellebecqův hrdina, jeden ze sexuálních štvanců, kterých jsou jeho knihy plné. Nadosobní rozměr do knihy vnáší spíše biolog Michel, neboť jeho výzkum položí základy novému druhu člověka. Nejde o nic menšího než o to, jak zachovat reprodukci druhu bez nutnosti pohlavního rozmnožování. Chtíč je houellebecqovské téma par excellence. Nešlo by však zachovat život i bez něj, nebylo by to třeba lepší?

Petra Bučková

Misantrop, misogyn, nihilista: Houellebecq si za svou kariéru vysloužil dost visaček. Rozhodně to není někdo, komu by záleželo na tom být za sympaťáka. Pečlivě si pěstuje svou image morouse, dle fotografií z poslední doby se mu to daří i vizuálně. Jako by celý život hledal podobu, která by umožňovala říkat nepříjemné věci.

Lidé se mylně domnívají, že dříve či později se přece něco musí stát. To je hluboký omyl. Život může být docela dobře zároveň krátký i prázdný.
Michel Houellebecq (Rozšíření bitevního pole)

Rozsáhlá jednadvacetidílná četba na pokračování přichází v době, kdy se Elementární částice staly součástí kánonu literatury minulého století. Vlastně ho uzavírají. I proto jsme je zvolili jako jeden z prvních velkých románů, které otvírají novou programovou řadu Četba s hvězdičkou. Z překladu Alana Beguivina pro rozhlas upravil Jan Němec, v režii Radima Nejedlého účinkují Petra Bučková, Michal Bumbálek a Petr Kubes.

autor: Jan Němec
Spustit audio

Související