Marek Epstein: Na věky věků. Život na Zemi jako trest za vraždu na planetě nesmrtelných
V dokonalém světě není místo pro city, zato tu každý může žít téměř věčně. Pokud není zavražděn. Trestem pro vraha je život v lidském těle na vzdálené planetě Zemi. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Shora řízený systém vzdálené, a přece lidstvu ne nepodobné civilizace, dává dohromady nejvhodnější partnery a z jejich genetického materiálu vyvíjí odborníci nový tělesný skelet. Do něj umístí vědomí a po zániku tělesné schránky jej opět vyjmou a uloží do stacionáře pro další použití.
Všechno je tu organizované a pod kontrolou, všechno do sebe dokonale zapadá. Věčnost je na dosah ruky. Co se stane v okamžiku, kdy se ze Země, využívané jako vězení pro ty, kteří se proti systému provinili, vrátí profesor Karnak a přinese si „nežádoucí“ vzpomínky? A co je to za zvláštní touhu, která ho pronásleduje?
Karnak se po výkonu trestu vrací do Institutu pro vývoj tělesných skeletů, kde dříve působil. V práci mu podrželi místo, dokonce ani manželka Saly si v době jeho nepřítomnosti nepožádala o náhradního partnera. Zdálo by se, že se vše může hladce vrátit ke starému řádu, který určuje nekomplikovaný, pohodlný život obyvatel planety.
Vzpomínky na Zemi
Jenže v Karnakově případě se „návratový proces“ nezdařil. Jeho vědomí nebylo po opuštění Země dokonale vymazáno a on si vybavuje melodie, vůně, hlasy... Vzpomínky ho přemáhají a zvláštní, dosud nepoznaná dychtivost ho žene dopředu a nutí ho hledat k neznámým prožitkům klíč.
Postupně zjišťuje, že není jediný, kdo si přinesl ze Země vzpomínky. V ten okamžik se ovšem pro důsledný systém stává problematickým a nakonec i nebezpečným jedincem. A systém se stává nebezpečným pro něj. Ale nemůže než pokračovat v započaté cestě do vlastního nitra. A taky za někým, s kým ho na Zemi spojoval neznámý, blažený cit.
Úspěšný autor
Po úspěchu, který sklidil s hrou Pescho, se scenárista Marek Epstein vrátil k rozhlasové dramatice i k žánru dystopie. S textem Na věky věků slavil úspěch v autorské soutěži Českého rozhlasu v roce 2016. Jeho inscenace pak vznikla ve stejném tvůrčím tandemu jako Pescho. Hudbu, zvuk a zvukový design obstaral Filip Veret, režii měl Petr Mančal.
Související
-
Rozhlasové sci-fi drama Pescho vyhrálo mezinárodní cenu Grand Prix Nova
Režisér Českého rozhlasu Petr Mančal vyhrál s rozhlasovou hrou Pescho soutěž Grand Prix Nova v rumunské Bukurešti. Sci-fi drama Marka Epsteina se zabývá vlivem korporací na život lidí. Firma Pescho v ní nahradí vodu želatinou vyráběnou z brukve.
Nejposlouchanější
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.