Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení

15. listopad 2022

Swannova láska je dějově samostatnou částí Proustova románového cyklu Hledání ztraceného času, jednoho ze základních děl nejen francouzské, ale i světové literatury. Bývalý dandy Charles Swann se tu zamiluje do ženy špatné pověsti a jeho láska prochází všemi fázemi lidských radostí a utrpení, až skončí v kruté žárlivosti. Účinkují Taťjana Medvecká, Pavel Soukup a Otakar Brousek ml. Poslouchejte on-line po dobu čtyři týdnů po odvysílání.

Účinkují: Taťjana Medvecká, Pavel Soukup, Otakar Brousek ml.
Připravil: Jan Petrásek
Překlad: Josef Heyduk
Režie: Petr Adler
Natočeno: v roce 1999

Kromě ústředního konfliktu vykresluje autor mistrným způsobem celé prostředí, v němž se Swannova láska rozvíjí, líčí ovzduší měšťanských i aristokratických salónů, přibližuje hovory u stolů a v divadelních lóžích. Období tzv. „belle époque“ nenašlo patrně lepšího pozorovatele a jasnozřivějšího kritika, než byl Marcel Proust.

Samostatný, kompaktní, bohatý a spletitý svět Hledání ztraceného času klade důraz na vnitřní život postav, román rezignuje na klasickou kompozici. Životní skepse vyznívá nakonec v důvěru v hodnotu věci, jež přesahuje a přežije člověka-tvůrce: umělecké dílo.

Hledání ztraceného času, dílo, jež patří k nejčastěji komentovaným, adorovaným i odsuzovaným románům 20. století, stojí na pomyslném rozcestí mezi psychologizujícím a sociologizujícím románem 19. století a moderním románem století 20.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...