Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení

15. listopad 2022

Swannova láska je dějově samostatnou částí Proustova románového cyklu Hledání ztraceného času, jednoho ze základních děl nejen francouzské, ale i světové literatury. Bývalý dandy Charles Swann se tu zamiluje do ženy špatné pověsti a jeho láska prochází všemi fázemi lidských radostí a utrpení, až skončí v kruté žárlivosti. Účinkují Taťjana Medvecká, Pavel Soukup a Otakar Brousek ml. Poslouchejte on-line po dobu čtyři týdnů po odvysílání.

Účinkují: Taťjana Medvecká, Pavel Soukup, Otakar Brousek ml.
Připravil: Jan Petrásek
Překlad: Josef Heyduk
Režie: Petr Adler
Natočeno: v roce 1999

Kromě ústředního konfliktu vykresluje autor mistrným způsobem celé prostředí, v němž se Swannova láska rozvíjí, líčí ovzduší měšťanských i aristokratických salónů, přibližuje hovory u stolů a v divadelních lóžích. Období tzv. „belle époque“ nenašlo patrně lepšího pozorovatele a jasnozřivějšího kritika, než byl Marcel Proust.

Samostatný, kompaktní, bohatý a spletitý svět Hledání ztraceného času klade důraz na vnitřní život postav, román rezignuje na klasickou kompozici. Životní skepse vyznívá nakonec v důvěru v hodnotu věci, jež přesahuje a přežije člověka-tvůrce: umělecké dílo.

Hledání ztraceného času, dílo, jež patří k nejčastěji komentovaným, adorovaným i odsuzovaným románům 20. století, stojí na pomyslném rozcestí mezi psychologizujícím a sociologizujícím románem 19. století a moderním románem století 20.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související