Mara Aranda & Solatge: Lo Testament

03268428.jpeg

Pondělní odpolední Mozaika představí novou španělskou divu z Valencie, Mara Aranda, která zasvětila svou hudební kariéru výzkumu, interpretaci a experimentu s hudbou vycházející z bohaté kulturní tradice zemí v středomořské oblasti.

Za dvacet let své hudební kariéry vydala Mara Aranda okolo dvaceti alb, obdržela řadu hudebních cen veřejnosti i kritiků. Prorazila po roce 1998, ve svých bezmála třiceti letech, když společně s Efrénem Lópezem založili dnes ansámbl L’Ham de Foc. Paralelně spolupracovala se skupinou Aman Aman, s níž vydala v roce 2006 album Hudba a písně Východu a Západ s písněmi sefardských Židů.

V témže roce obě skupiny opustila a začala se věnovat vlastnímu projektu Al-Andaluz Project zaměřeném na interpretaci andaluzské hudby. O dva roky později založila vlastní kapelu Solatge, s níž hraje dodnes.

V názvu se inspirovala katalánštinou – v tomto jazyce slovo solatge označuje dno kvintesenci, základ nebo podle starého katalánského přísloví skryté usazeniny, z nichž vyrůstají květiny. V loňském roce kapele vyšla v těsném sledu hned dvě alba: „Lo Testament“ a „Sephardic Legacy“ s hudbou sefardských židů, vzniklou v dobách před diasporou i po diaspoře. Právě toto album přijede propagovat do Prahy 8. prosince v 19:00 hod ve Španělské synagoze.

Kapela hraje ve složení: Eduard Navarro, hráč na dudy, krumhorny i středověké nástroje z rodu hobojů – tarot a dulcian; Abel García na tureckou loutnu Bağlamu a niněru; harfenista Josep-Maria Ribelles a Jota Martínez – hráč na nástroje z rodu louten – cistru a bouzuki.

V odpolední Mozaice zazní výběr z těchto skladeb: Se N’Anireu; Lo Testament; Alba De Ses Porgueres; Ofici De Tenebres; Mareta; La Papallona; Jotes Noves.