Malíř zmizelého času

Max Švabinský

V těchto dnech si připomínáme 140 let od narození jednoho z nejvýznamnějších českých malířů Maxe Švabinského. Narodil se 17. září roku 1873 a jako jeden z mála výtvarníků se dožil velkého ocenění své práce.

Bronislava Janečková a Vladimír Príkazský natočili k výročí narození tohoto umělce pořad, který netradičně spojuje dokumentární a dramatický žánr. Tato dokumentární koláž je postavena na prolínání dramatických částí a autentických zvukových záznamů, pořízených s Maxem Švabinským v 50. letech a snímků z přelomu tisíciletí natočených s jeho adoptivní dcerou Zuzanou Švabinskou.

02323167.jpeg

Jakkoliv je v rozhlasovém archivu několik hodin záznamů hlasu malíře, většina těchto snímků nese pečeť doby, ve které vznikaly. Švabinský se při rozhlasovém natáčení úzkostlivě vyhýbal citlivým osobním i politickým tématům. Snad právě proto byl po léta vnímán jako umělec, který je akceptovatelný pro všechny politické režimy, ve kterých žil. Ale autory v dokumentu zajímalo i to, co na mikrofon oficiálně řečeno nebylo, o čem malíř mlčel, a co je možné vystopovat z dopisů, novějších biografií a dalších písemných dokumentů.

02859676.jpeg

V dokumentárním dramatu „Malíř zmizelého času“ tak vystupují prostřednictvím dochovaných zvukových snímků nejen skutečné osobnosti, ale také jejich herecké podoby. Všechny dramatizované části byly vytvořeny na základě skutečných událostí, dokumentů a biografií.

V roli Maxe Švabinského účinkuje Miroslav Táborský, v roli Zuzany Švabinské Dana Černá. Malíře Jana Baucha představuje Matouš Ruml.

V premiéře jsme uvedli v pořadu Radiodokument ve středu 18. září ve 21:45 na stanici ČRo Vltava.

Spustit audio
autoři: Bronislava Janečková, Vladimír Príkazský