Maarja Nuut: Deníkové zápisy ze zvířeného prachu památek na předchozí generace
Estonská hudebnice Maarja Nuut vyrostla na starých příbězích, nyní přichází s novým albem Hinged, které natočila během loňského roku o samotě na estonském venkově.
Maarja Nuut dnes patří k národním kulturním pokladům své země, přestože její tvorba rozhodně není pro každého, tak je velice populární doma a zaujala také mezinárodní publikum. Její písně si oblíbili například i estonští prezidenti. Hudebnice a producentka usazená v Tallinnu svou kariéru začínala tím, že převáděla legendy své země do moderního kontextu, původně pouze za pomoci houslí, looperu a svého hlasu.
Před několika lety objevila kouzlo elektroniky a začala za pomoci producenta Ruuma své písně různě modifikovat a dekonstruovat. Nyní přichází s novým albem Hinged, které natočila o samotě během loňského roku. Pandemické stesky se ale nekonají, Maarja Nuut se opět noří do historie, tentokrát své vlastní rodiny. Na estonském venkově našla novou inspiraci, nečekanou krásu a možná i budoucí cestu.
Hinged vypráví rodinnou historii
Aktuální novinka Hinged vyšla v pátek 20. srpna, Maarja Nuut ji natočila úplně sama, pouze ve třech skladbách využila nahrávky bicích Nicolase Strockera. Zajímavý je střet pandemické současnosti s historickým kontextem, zatímco dříve se Maarja Nuut obracela hluboko do letitých severských příběhů nebo estonských pohádek a legend, na albu Hinged v podstatě vypráví historii své rodiny.
Album bylo natočeno na farmě, kterou zdědila po své babičce, během vyklízecích prací zde Nuut nacházela další a další připomínky pěti generací její rodiny, které objekt obývaly. Pronikala do mnoha navazujících vrstev vlastní historie, což ji připadalo jako podivuhodný rituál, během kterého prožívala nečekané emocionální poryvy. Právě z nich se zrodily základy tracků alba Hinged, které je v podstatě jakýmsi deníkovým zápisem stavů, nálad a myšlenek, které k ní uprostřed zvířeného prachu památek na minulé generace přicházely. Podivuhodné anotace minulosti se plynule prolínaly s aktuálními zprávami z pandemií zachváceného světa, i proto na albu najdeme ohromnou škálu emocí.
Album Hinged nepřináší žádné pandemické nářky, jeho protagonistka se na něm vrací k folklórním motivům, ale zároveň vyhlíží budoucnost. Připomíná současníkům, že mohou spoustu odpovědí a třeba i moudrosti najít ve vlastní historii, ale finální rozhodnutí budou stejně na nich samotných. V pořadu zazní hned několik skladeb z nového alba Maarji Nuut, stejně jako ukázky z její předchozí tvorby.
Související
-
Hudba dětství je podhoubí, ze kterého vyrůstá intuice. Z čeho vzlíná tvorba tuzemských muzikantů?
Kvítek, Vi Huyen Tran, Bára Zmeková a Martin Kyšperský vypráví o skladbách, které jim utkvěly v paměti z dětských let, a zamýšlí se nad tím, jak ovlivnily jejich tvorbu.
-
V jakých situacích doprovází hudba postavy v road movies? Poslechněte si cestovně vyladěné ArtCafé
Anna Kolářová vybírá skladby, které provází filmové postavy na cestách. Zazní ukázky, které akcentují momenty objevování nových míst či zlomových zážitků z putování.
-
Snový ambient Hollie Kenniff i jazz podle Slowly Rolling Camera – okuste z výběru hudebních novinek
Josef Sedloň nabízí průřez novými deskami ze zahraniční alternativní hudby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.