SERIÁL

Leon Uris: Exodus

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy SS Exodus 1947 poté, co Britové převzali kontrolu nad lodí

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Rozhlasový seriál podle románu o tragických osudech židovského národa a dramatických počátcích státu Izrael. V hlavních rolích Jiří Ornest a Marta Vančurová. Každý díl poslouchejte on-line vždy po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Název románu, podle kterého byl rozhlasový seriál natočen, je totožný se jménem lodi Exodus, jedné z mnoha, na kterých se pokoušeli židovští uprchlíci doplout do Palestiny. Základní linkou vyprávění je příběh americké ošetřovatelky a příslušníka ilegální izraelské armády. V mnoha odbočkách a reminiscencích však vypráví dějiny moderního státu Izrael. Seriál uvádíme při příležitosti 70. výročí vyhlášení nezávislosti Izraele.

Jiří Ornest

Leon M. Uris se narodil 3. srpna 1924 v Baltimore, v americkém státu Maryland Baltimoru v rusko-polské židovské rodině. Roku 1942 zanechal studií na střední škole a stal se příslušníkem americké námořní pěchoty. Zúčastnil se známých bitev na japonských ostrovech Guadalcanal či Tarawa. Později onemocněl malárií a vrátil se do Spojených států. O bojích v tichomoří vypráví jeho první a také velmi úspěšný román z roku 1953 Battle Cry (Válečný křik).

Natáčení seriálu Otčina, Jiří Štěpnička

O tři roky později napsal Uris svůj nejznámější román Exodus. V USA se dílo stalo po Severu proti Jihu Margaret Mitchellové největším bestsellerem a bylo přeloženo do téměř 50 jazyků. Leon Uris v něm dokázal skvěle skombinovat napínavý fiktivní děj s obrovským množstvím reálií. Však také při jeho přípravě provedl rozsáhlé rešeršní práce. Objížděl pamětníky a nastudoval historické práce. A to je to, co mnozí čtenáři jeho díla oceňují – knihy jsou poutavým zdrojem informací.

K Exodu se Uris několikrát vrátil. Epizodu z povstání ve varšavském ghettu rozpracoval v titulu Milá č. 18, což byla adresa ústředí odboje.

Varšavské ghetto, 1941

Jiná epizoda stála za dlouholetým soudním sporem. Urisovo nakladatelství zažaloval polský lékař Wladyslaw Dering, jehož jméno je v Exodu uvedeno v souvislosti s osvětimskými pokusy na lidech. Britský soud mu nakonec přiznal náhradu půl penny, ale musel uhradit celé soudní výdaje. Spisovatel celý případ použil coby základ románu Queen's Bench VII (Soud Jejího Veličenstva, 1970).

Podle románu Exodus byl natočen film s Paulem Newmanem, stal se i základem muzikálu. Sám Uris byl také úspěšným filmovým scenáristou, spolupracoval i s věhlasným Alfredem Hitchcockokem.

Leon Uris zemřel 21. června 2003.

Osoby a obsazení: Mark Parker (Jiří Ornest), Kitty Fremontová (Marta Vančurová), Ari Ben Kanaan (Jiří Štěpnička), hlas (Petr Pelzer), Mandria, řecký loďař (Pavel Pípal), generál Bruce Sutherland (Josef Somr), sluha gen. Sutherlanda (Rudolf Kubík), generál Tevor-Browne (Radoslav Brzobohatý), major Freddy Caldwell (Jan Vlasák), David Ben Ami (Ivan Řezáč), hlas (Jaroslav Someš), celník (Pavel Oskar Gottlieb), taxikář (Steva Maršálek), recepční (Miloš Rozhoň) a další

Přeložily: Štefánia Lorándová a Hana Žantovská
Dramatizace: Josef Hlavnička
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Hudební spolupráce: Petr Mandel
Režie: Hana Kofránková

Natočeno v roce 1998.

Spustit audio
autor: Martin Velíšek