Legendární pražské pivnice. Druhý domov i inspirace Jaroslava Haška

Legendární pražské pivnice: Krčma U Krále brabantského nese jméno patrona sladovníků

Poslední díl seriálu o legendárních pražských pivnicích spojených s Jaroslavem Haškem zakončíme na Malé Straně v Thunovské ulici u hospody, která nese jméno patrona sladovníků. A dodnes těží z legendy, že sem na pivo chodíval i Václav IV. Krčmu U Krále brabantského najdeme v domě s dochovanými gotickými konstrukcemi, renesančním jádrem a barokně upravovanou fasádou. A proč nese jméno po vévodovi brabantském? 

Hospoda U Krále brabantského byla jednou z nejmenších v Praze

„Jan I. Brabantský byl prapradědeček Karla IV. a podporoval sládky a vaření piva. Postupně kolem něj začaly vznikat různé legendy a nakonec se stal patronem piva. A právě z jeho jména Jan I., tedy Jan Primus, časem vzniklo slovo Gambrinus,“ vysvětluje publicista a autor knih Kde pijí múzy Lukáš Berný.

Ačkoli není jisté, že sem na pivo chodíval i Václav IV., tuto legendu rád přiživoval hostinský Klucker, díky němuž se pivnice stala v době první republiky vyhledávaným podnikem. „Uměl svou hospodu prodat, byl to velký a zábavný vypravěč, takže se sem za něj začalo hodně chodit,“ říká Berný.

I tato hospoda byla oblíbenou zastávkou Jaroslava Haška a jeho přátel, mezi které patřil i malíř Josef Lada. „Jaroslav Hašek byl ovšem trochu problémový host. Dost často neměl na útratu, občas se kolem něj strhly rvačky. Byl to fabulátor a potřeboval být středem pozornosti. Pan hostinský Klucker taky, takže se tu občas střetla jejich ega. Jednou se dokonce tak pohádali, že Hašek strhl obraz Václava IV. a roztrhal ho,“ popisuje Lukáš Berný.

Spustit audio