Legendární pražské pivnice. Druhý domov i inspirace Jaroslava Haška
Legendární pražské pivnice: Krčma U Krále brabantského nese jméno patrona sladovníků
Poslední díl seriálu o legendárních pražských pivnicích spojených s Jaroslavem Haškem zakončíme na Malé Straně v Thunovské ulici u hospody, která nese jméno patrona sladovníků. A dodnes těží z legendy, že sem na pivo chodíval i Václav IV. Krčmu U Krále brabantského najdeme v domě s dochovanými gotickými konstrukcemi, renesančním jádrem a barokně upravovanou fasádou. A proč nese jméno po vévodovi brabantském?
„Jan I. Brabantský byl prapradědeček Karla IV. a podporoval sládky a vaření piva. Postupně kolem něj začaly vznikat různé legendy a nakonec se stal patronem piva. A právě z jeho jména Jan I., tedy Jan Primus, časem vzniklo slovo Gambrinus,“ vysvětluje publicista a autor knih Kde pijí múzy Lukáš Berný.
Ačkoli není jisté, že sem na pivo chodíval i Václav IV., tuto legendu rád přiživoval hostinský Klucker, díky němuž se pivnice stala v době první republiky vyhledávaným podnikem. „Uměl svou hospodu prodat, byl to velký a zábavný vypravěč, takže se sem za něj začalo hodně chodit,“ říká Berný.
I tato hospoda byla oblíbenou zastávkou Jaroslava Haška a jeho přátel, mezi které patřil i malíř Josef Lada. „Jaroslav Hašek byl ovšem trochu problémový host. Dost často neměl na útratu, občas se kolem něj strhly rvačky. Byl to fabulátor a potřeboval být středem pozornosti. Pan hostinský Klucker taky, takže se tu občas střetla jejich ega. Jednou se dokonce tak pohádali, že Hašek strhl obraz Václava IV. a roztrhal ho,“ popisuje Lukáš Berný.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.