SERIÁL

Ladislav Hejdánek: Dopisy příteli

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Hájek, Ladislav Hejdánek, Václav Havel (1979)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Zamyšlení (nejen) nad stavem společnosti i věd a povzbuzení k občanské iniciativě, statečnosti a odpovědnosti. Vybíráme ze souboru textů současného filozofa a pedagoga. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Filozof a pedagog Ladislav Hejdánek (nar. 10. 5. 1927 v Praze) od původního zájmu o matematickou logiku přešel k filozofii a jako vedlejší obor studoval sociologii. Studium zakončil v roce 1952 u prof. J. B. Kozáka disertační prací O některých ontologických předpokladech pojetí pravdy. V polovině šedesátých let začal publikovat filozofické texty a od července 1968 byl přijat do Filosofického ústavu ČSAV, odkud musel počátkem roku 1971 odejít. Koncem roku 1971 byl zatčen a odsouzen na 9 měsíců. V letech 1977–1980 byl dvakrát mluvčím Charty 77: nastoupil nejprve na místo zesnulého Jana Patočky a poté na místa uvězněných mluvčích Václava Bendy a Jiřího Dienstbiera.

Jeho Dopisy příteli (1993) vyšly původně v samizdatové Edici Petlice v letech 1977–1980, knižně pak v roce 1993 v pražském Institutu pro středoevropskou kulturu a politiku. Reagoval v nich na aktuální politickou situaci, zabýval se stavem společnosti i věd, vysvětloval postoje a stanoviska Charty 77, zamýšlel se nad českou filozofickou tradicí, křesťanstvím, reformním i dogmatickým marxismem a povzbuzoval k občanské iniciativě, statečnosti a odpovědnosti. Ze souboru stylizované korespondence uvádíme pět pokračování.

Účinkuje: Jiří Ornest

Připravil: Jiří Vondráček.
Režie: Hana Kofránková
Natočeno v roce 2007.

Spustit audio
autor: Jiří Vondráček