Kultura v podzemí. Cesta za kultovními místy českého undergroundu

20. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hrádeček u Trutnova, chalupa Václava Havla

Ve Výletech s Vltavou se vydáme po některých uzlových bodech undergroundové kultury, průvodci nám budou Mirek Zelinský a literární historik Martin Pilař.

Připravil: Miroslav Zelinský
Premiéra: 16. 8. 2021

Takzvaná druhá kultura, paralelní a neodvislá od toho, co se dělo před očima většiny občanů normalizovaného Československa, žila před listopadem 1989 pod povrchem tvořeným kulturou oficiální. Její historie sahá až do 50. let k takovým osobnostem, jako byli Egon Bondy a Ivo Vodseďálek spojení samizdatovými aktivitami kolem edice Půlnoc. Jen zcela výjimečně docházelo k průnikům s okolním světem, častěji však k pouze k jakýmsi „výhřezům“, které bývaly „po zásluze“ potrestány – jak k tomu došlo například v Rudolfově u Českých Budějovic během koncertu Plastic People.

Účastníci I. festivalu nezávislé kultury na chalupě Václava Havla na Hrádečku u Trutnova. (Snímek ze soukromého archivu P. Uhla a A. Šabatové)

Underground se realizoval především v hudebním a literárním prostoru, ale stranou nezůstávali ani nezávislí výtvarní umělci, nespokojení s nemožností svobodně se prezentovat. Umění, které nebylo tak slyšet, se samozřejmě v tomto smyslu dařilo lépe, v Ostravě například k návštěvě „tajné“ výstavy stačilo znát heslo. Na jednodenní výstavu Ahoj lidi! v podchodu k autobusovému nádraží vzpomíná ve Výletech s Vltavou dnes již etablovaný a respektovaný výtvarník a performer Jiří Surůvka. Nebylo to samozřejmě první vystoupení nezávislých výtvarníků, do dějin českého výtvarného umění vstoupily už na počátku 80. let slavné Malostranské dvorky, kde se v prostorách starých malostranských domů, v jejich atriích, na pavlačích, ve vstupech prezentovali takoví autoři jako Kurt Gebauer, Jiří Sozanský, Olbram Zoubek nebo Magdalena Jetelová (ta se svou slavnou obří židlí, dnes umístěnou na náplavce Vltavy u pražské Kampy).

Čtěte také

Pokud byste se dostali v říjnu roku 1985 do hospody v Kníničkách u Brna, mohli jste slyšet málo známou „jihlavskou“ kapelu (jak ji organizátoři kvůli utajení prezentovali), jejíž zpěvačka artikulovala písně v angličtině. Když jste trochu zaostřili, zrak i sluch, zjistili jste, že jde o slavnou Nico. Na koncertě byl taky spisovatel a nakladatel Martin Reiner. Za dvěma koncerty v Brně a Praze stál především autor poslechových hudebních pořadů Miloš Čuřík, v Brně byla promotérkou Lenka Zogatová. Z koncertu zůstal i poměrně kvalitní zvukový záznam, který nedlouho před smrtí Lenky Zogatové vyšel ještě její péčí také na vinylové dlouhohrající desce, do té doby putoval mezi mnoha zájemci pouze na magnetofonovém pásku. A samozřejmě nemůžeme na cestě minout Hrádeček Václava Havla a První festival druhé kultury v Postupicích v r. 1974.

autor: Miroslav Zelinský
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?