Krvavý diamant

20. březen 2007

Siera Leone je zemí oplývající přírodním bohatstvím a lokálními vojenskými konflikty. Místní doly na diamanty jsou jednou z příčin bojů a zisky z nich pomáhají financovat polovojenské bojůvky, proto se místním diamantům, ač jsou průzračné jako křišťál, říká krvavé, neboť byly vykoupeny krví tisíců nevinných.

Vesnici rybáře Solomona Vandyho v Siera Leoně přepadnou jednotky rebelské armády R.U.F. Solomonovi se podaří zachránit vlastní rodinu, ale sám upadne do zajetí sadistického a demagogického kapitána R.U.F. Poisona, jehož jednotky shodou okolností v danou chvíli ovládají místní diamantové doly. Solomon skončí jako kopáč a do úmoru musí prosívat říční písek a hledat v něm surové nerosty pod přísným dohledem paranoidních strážných. V nelidských podmínkách pod neustálou hrozbou smrti vyloví Solomon z říčního písku čirý diamant veliký jako ptačí vejce, podaří se mu ho ukrýt před strážemi a tajně zakopat. V tu samou chvíli, kdy ho při zakopávání diamantu objeví kapitán Poison, rozpráší tábor rebelů vládní jednotky a všichni upadnou do zajetí.

Stejnou dobou Danny Archer, bývalý Rhodezský žoldák vydávající se za novináře National Geographicu, pašuje přes hranice diamanty ukryté mezi stádem koz jeho černých průvodců a je odhalen hlídkou vládních vojáků a zatčen. A tak se ve vězení protínají osudy dvou mužů, které spojí krvavý diamant. Danny se o nálezu dozví, přes své konexe dostane Solomona z vězení a pokusí se ho přesvědčit, aby ho dovedl na místo, kde kámen ukryl. Solomon souhlasí pod podmínkou, že mu Danny pomůže vyhledat jeho ztracenou rodinu. Danny se při hledání Solomonovy rodiny seznámí s půvabnou novinářkou Maddy, která jim začne v pátrání pomáhat. Všechno se ještě zkomplikuje ve chvíli, kdy Solomonova syna Dia unesou spolu s dalšími dětmi jednotky R.U.F., aby z nich vycvičily obávané dětské vojáky. Pro naši trojici nastává štvanice - boj o holý život - v zemi zmítané násilím a krvavou občanskou válkou se každý z nich snaží dostat k diamantu z odlišných důvodů. Pro Solomona je prostředkem pro záchranu rodiny, cynický odtažitý a bezskrupulózní Danny potřebuje prachy na to, aby si zařídil pohodlný život mimo krvavý kontinent a Maddy zase touží po příběhu, který by světu otevřel oči a řekl mu, že briliant zasazený ve zlatě není tak romantický dar, když někoho stál ruku.

Krvavý diamant

Krvavý diamant je filmem, který kolísá mezi dvěma protipóly. Na jedné straně stojí nadstandardní herecké výkony a snaha o reálné podání utrpení milionů lidí v rozvojové Africe včetně palčivého problému dětských vojáků, kterých je na tomto kontinentě stále ještě přes 200 000 a na druhé straně stojí příběh, který je plný pohádkových náhod a klišé. Scénárista si můj obdiv rozhodně nezískal, dostal do rukou silnou, zajímavou a nosnou látku a napasoval ji na triviální příběh s motivy, mezi nimiž nechybí polepšený hříšník, postrádaní rodiče, vítězství pravdy a spravedlnosti nad nepravostí a zlou vůlí, melodramatické poslední sbohem podané jako gesto, a vyzdvižení tradičních hodnot, jakými jsou rodina, vzdělání a schopnost empatie. Nicméně filmové záběry ukazující šílenství občanské války, nejistotu, strach a odcizení, když navíc víme, že se to skutečně děje, a to za tichého přihlížení vyspělých států a firem, které z tohoto zoufalství kořistí, dávají filmu silnou výpovědní hodnotu.

Krvavý diamant

Už jsem se zmínil o hereckých výkonech a pominout přitom Leonarda DiCapria (představitele Dannyho) by byla neodpustitelná chyba. Herec, který se na dlouhou dobu zaškatulkoval jako hezká hollywoodská tvářička, které sice nikdo neupírá talent, ale přesto všechno bylo každému jasné, že jsou role, jež si nikdy nezahraje a jako drsňáka jej sotva kdy uvidíme, překročil svůj vlastní stín a ukázal všem, že dokáže zahrát chlapa i drsňáka. Dokázal to v Ganzích New Yorku, nedávno ve Skryté identitě a navíc i v Krvavém diamantu. Jeho přesvědčivý herecký výkon a pečlivě nacvičený jihoafrický přízvuk se nemalou měrou podílí na celkové atmosféře filmu. Djimon Hounsou (Solomon Bo Vandy) Leonardovi více než zdatně sekunduje, zamlklý rybář zmítaný strachem o svou rodinu a odhodlaný udělat cokoli, aby jí získal zpět, si získá váš soucit i pochopení.

Krvavý diamant

Krvavý diamant je film s velkým potenciálem, který se mu nezdařilo zcela zužitkovat vinou nepříliš povedeného scénáře a občasných patetických klišé, která nevyčnívají příliš okatě jen díky událostem na pozadí, jenž se za klišé rozhodně označit nedají. Je to film s poselstvím, že by nám mělo záležet i na způsobu, jakým se věci dějí a nejen na výsledku. Jinak se může stát že budeme nepřímo zodpovědní za prostředky.

Krvavý diamant

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash trailer), Warner Bros.

Krvavý diamant (Blood Diamond) Drama / Thriller / Dobrodružný, USA, 2006

Režie: Edward Zwick, scénář: Charles Leavitt, produkce: Len Amato, Kevin De La Noy, Gillian Gorfil, kamera: Eduardo Serra, střih: Steven Rosenblum, hudba: James Newton Howard

Hrají: Leonardo DiCaprio (Danny Archer), Djimon Hounsou (Solomon Bo Vandy), Jennifer Connelly (Maddy), Michael Sheen (Simmons), Arnold Vosloo (plukovník), David Harewood (kapitán Poison)

autor: Jakub Leníček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.