Král David v Ostravě. Streamujte proslulé Honeggerovo dílo z MHF Leoše Janáčka

24. červen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Oratorium Král David Arthura Honeggera znělo v Ostravě na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka - Kateřina Kněžíková, Markéta Cukrová

Poslechněte si mimořádné uvedení jednoho z nejpůsobivějších hudebních děl 20. století. Oratorium Artura Honeggera zaznělo 30. května na ostravském Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka ve výborném pěveckém obsazení.

Ačkoli Honegger později napsal několik jiných oratorií – odvážnějších a náročnějších –, nic nezastínilo proslulost Krále Davida. Jde o zcela mimořádné dílo, ve kterém dokázal spojit prostoru a vznešenost, moderní zvuk i srozumitelnost. „Ilustroval jsem toto drama, jako když rytec doprovází obrázky kapitoly nějaké knihy,“ komentoval lakonicky svou práci s biblickou předlohou autor. 

Proslulá kompozice vznikla z roku 1921 na slova Reného Moraxa, který vedl poloamatérskou přírodní scénu ve Švýcarském Joratu. O tři roky později ji teprve třicetiletý skladatel přepracoval na oratorium.

Oratorium Artura Honeggera Král David, recitoval Jaromír Meduna

Sólové party byly tentokrát svěřeny Kateřině Kněžíkové, Markétě Cukrové a Martinu Slavíkovi, podstatnou měrou se na silném vyznění podílel Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem. Recitoval Jaromír Meduna.

Pořadatelé připomněli, že tuto skladbu chtěl už před čtyřiceti lety uvést dirigent Otakar Trhlík. Biblický námět se ale politické reprezentaci nehodil, dirigent byl bez udání důvodu hospitalizován a koncert zrušen.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová