Konstantin Biebl: Z cest
Martin Myšička čte z básnivých reportáží a reflexí Konstantina Biebla. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Autor toho nejlepšího z české meziválečné poezie – a zároveň autor hluchých veršů z přelomu čtyřicátých a padesátých let, přitakávajících dobové atmosféře třídního boje. Tím vším byl Konstantin Biebl (1898–1951).
Jeho básnická tvorba byla ovlivněna řadou cest, válečnými zkušenostmi i osobními zážitky. Nejsilnější inspiraci načerpal z necelých tří měsíců, které strávil na přelomu let 1926 a 1927 na několika ostrovech jihovýchodní Asie. Výsledkem byly sugestivní verše s kouzelným exotickým koloritem ve sbírce S lodí, jež dováží čaj a kávu, ale i básnivé reportáže a reflexe psané v próze.
Otiskl je vzápětí mimo jiné v časopise Domov a svět a v Lidových novinách. Jejich soubor – spolu s obdobně exoticky zaměřenými texty z pozůstalosti – vyšel poprvé roku 1954 v pátém svazku Bieblova díla. Výběr pro rozhlas načetl Martin Myšička.
Nejposlouchanější
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
-
Michał Walczak: Amazonie. Hořká komedie ze života mladých herců
-
Josef Pohl: Kdo je mým soudcem? Jiří Holý v roli muže, který čelí vlastnímu rozsudku
-
Boží vůle, Milost, Matka devíti a další povídky zapomenutého moravského prozaika Oskara Jellineka
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.