Konstantin Biebl: Z cest

31. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Východ slunce na okraji kráteru sopky Bromo

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Martin Myšička čte z básnivých reportáží a reflexí Konstantina Biebla. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Martin Myšička
Připravil: Vratislav Färber
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 2015

Autor toho nejlepšího z české meziválečné poezie – a zároveň autor hluchých veršů z přelomu čtyřicátých a padesátých let, přitakávajících dobové atmosféře třídního boje. Tím vším byl Konstantin Biebl (1898–1951).

Jeho básnická tvorba byla ovlivněna řadou cest, válečnými zkušenostmi i osobními zážitky. Nejsilnější inspiraci načerpal z necelých tří měsíců, které strávil na přelomu let 1926 a 1927 na několika ostrovech jihovýchodní Asie. Výsledkem byly sugestivní verše s kouzelným exotickým koloritem ve sbírce S lodí, jež dováží čaj a kávu, ale i básnivé reportáže a reflexe psané v próze.

Otiskl je vzápětí mimo jiné v časopise Domov a svět a v Lidových novinách. Jejich soubor – spolu s obdobně exoticky zaměřenými texty z pozůstalosti – vyšel poprvé roku 1954 v pátém svazku Bieblova díla. Výběr pro rozhlas načetl Martin Myšička.

autoři: Vratislav Färber , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.