Kolik podob má folklór? Mezinárodní soutěž Grand Prix Svetozára Stračiny ocenila především autentičnost

Grand Prix Svetozára Stračiny 2019
Grand Prix Svetozára Stračiny 2019

Na devátém ročníku soutěže Grand Prix Svetozára Stračiny v Bratislavě uspěl mongolský zpěvák bez formálního hudebního vzdělání a ceny si odnesl i Český rozhlas.

Laureátem hlavní ceny se stal zpěvák a herec Viktor Žalsanov, interpret burjatského stylu hrdelního zpěvu, který se v epické písni o Bátorovi Namžilovi a jeho bájném hřebci také doprovodil na tradiční strunný nástroj huun-huur.

Mezinárodní porota soutěže udělila pět vedlejších cen, kterými vyzdvihla mimořádné kvality soutěžních nahrávek. Jako nejlepší živou nahrávku ocenila zvukový snímek Letěl, letěl roj v podání brněnského VUS Ondráš a zpěváka Petra Mičky (hudebního dramaturga brněnského studia Českého rozhlasu).

Viktor Žalsanov

Další diplom a vyřezávanou trofej si za dokonalou technickou kvalitu odnesla nahrávka Českého rozhlasu s názvem Jánske. V tomto případě šlo o stylizovanou stereofonní kompozici na svatojánské motivy ze středního Slovenska.

Její autor, producent a hudební režisér Jan Rokyta přitom společně s mistrem zvuku Alešem Huberem vytvořil technikou vrstvení zvukových stop působivou kompozici, ve které jsou slyšet hlasy zpěvaček Denisy Kopačkové a Kláry Blažkové, ale také autentické terénní zvuky ohně a větru. Jan Rokyta, dlouholetý redaktor ostravského studia Českého rozhlasu, se jako producent a hudební režisér podílel i na oceněné živé nahrávce.

Český rozhlas přihlásil do soutěže celkem čtyři zvukové snímky. I zbývající dvě nahrávky se těšily vysokému hodnocení poroty. Úprava lidové písně Ej, krížu, krížu v podání Brněnského orchestru lidových nástrojů se v konečném pořadí umístila na 5. až 6. místě, sólová nahrávka Mariana Friedla s písní Čerp, čerp, duša moja figurovala na hranici první desítky.

Ceny za zajímavý přístup k aranži, za nejlepší tradiční a vokální nahrávky si odnesly rozhlasové stanice z Polska, Slovenska a Bulharska.

Poslechněte si kompletní záznam ArtCafé, ve kterém zazněly vybrané soutěžní nahrávky z letošního ročníku Grand Prix Svetozára Stračiny. V hudebním bloku okomentoval soutěžní nahrávky hudební dramaturg Zdeněk Přidal, který zároveň letos zasedl v porotě.

Spustit audio

Související