Kjóka Izumi: Mnich z hory Kója

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Silueta mnicha na hoře

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

„Starý mnich jako já vám nemá co vypravovat o tom, jak někdo sahá pokojským z čajoven na kolena nebo je plácá po zádech, ale pro tentokrát to snad nevadí, protože můj příběh tím vlastně začíná.“ Četbu z poutavé novely japonského spisovatele o cestě pokušením a nástrahami poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Kjóka Izumi (1873–1939) patří mezi hlavní představitele svébytného japonského literárního žánru, pro který se v zahraničí ujal výraz „gotické příběhy“. Jedná se o tajemné, fantaskní, někdy až strašidelné prózy, plné zvláštního napětí a nadpřirozených jevů na pomezí romantismu, symbolismu a hororu.

Izumi se ovšem ve svých novelách a povídkách nevyhýbal ani hlubším filozofickým úvahám o životě, odpovědnosti a mezilidských vztazích. (Jeho tvorbu ovlivnil mistr japonské povídky Rjúnosuke Akutagawa.)

V novele Mnich z hory Kója překonává svatý muž při putování pustými horami nebezpečné nástrahy, z nichž nejtěžší na něho čeká v osamělém horském stavení, kde žije krásná žena obdařená nadpřirozenými schopnostmi. Mnich se dostává do víru pokušitelské ženské vášně, kontrastující s velebností přírody. Autor přitom ponechává na čtenáři, aby si mnichovu cestu nástrahami života vyložil buď jako vítězství víry, nebo jako posedlost démonem krásy, rozkoše a závrati.

Účinkuje: František Derfler

Překlad: Jan Levora
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Hudbu vybral: Petr Šplíchal
Režie: Ivan Chrz

Natočeno v roce 2010.

Spustit audio