Katarína Turnerová: Royal Harp

24. říjen 2019

Album slovenské harfistky Kataríny Turnerové s koncerty pro harfu a orchestr z 18. století. Poslechněte si recenzi Milana Bátora.

(…) Přední slovenská harfistka se tomuto nástroji věnuje od roku 1983, více než 25 let zastává post sólové harfistky ve Slovenské filharmonii, účinkovala na mezinárodních pódiích s osobnostmi jako Plácido Domingo, José Carreras, Ray Charles, Liza Minnelli, ale její jméno najdete i na nahrávkách Karla Gotta či Miroslava Žbirky. Stylově univerzální hráčka se na své nové nahrávce zaměřila na koncertní repertoár 18. století. Album obsahuje známý koncert pro harfu a orchestr Georga Friedricha Händela, ale i méně známé koncerty Georga Christopha Wagenseila, Karla Ditterse z Dittersdorfu a Johana Georga Albrechtsbergera. (…) V Händelově harfovém koncertu potvrdila Katarína Turnerová svůj cit pro zvukovou barevnost, která tento opus explicitně prostupuje. Můžeme to slyšet v nádherném kontrastu první a druhé věty, elegantní a noblesní melodice, která vychází vstříc potřebám a dispozicím nástroje. (…) Wagenseilova tvorba je ukázkou solidní praxe a rutinní techniky bez větší osobitosti. Přesto i jeho koncert dokáže v interpretaci Turnerové zaujmout zajímavou melodikou a zejména dynamickou výstavbou dirigenta Martina Leginuse. (…) Nahrávka Kataríny Turnerové má parametry po všech stránkách bravurně a vkusně odvedené práce. Nepostradatelnou hodnotou je stylově vytříbená interpretace barokní a klasicistní hudby, která je koncipována jako subjektivní a procítěná pocta královskému nástroji v podání jedné z nejlepších harfistek současnosti. Pokud hledáte příjemnou a neobehranou hudbu k blížícím se svátkům, máte důstojnou možnost rozšířit své hudební obzory. (…)

 Nahrávka vyšla u vydavatelství Diskant.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.