Katarína Turnerová: Royal Harp

24. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Katarína Turnerová: Royal Harp

Album slovenské harfistky Kataríny Turnerové s koncerty pro harfu a orchestr z 18. století. Poslechněte si recenzi Milana Bátora.

(…) Přední slovenská harfistka se tomuto nástroji věnuje od roku 1983, více než 25 let zastává post sólové harfistky ve Slovenské filharmonii, účinkovala na mezinárodních pódiích s osobnostmi jako Plácido Domingo, José Carreras, Ray Charles, Liza Minnelli, ale její jméno najdete i na nahrávkách Karla Gotta či Miroslava Žbirky. Stylově univerzální hráčka se na své nové nahrávce zaměřila na koncertní repertoár 18. století. Album obsahuje známý koncert pro harfu a orchestr Georga Friedricha Händela, ale i méně známé koncerty Georga Christopha Wagenseila, Karla Ditterse z Dittersdorfu a Johana Georga Albrechtsbergera. (…) V Händelově harfovém koncertu potvrdila Katarína Turnerová svůj cit pro zvukovou barevnost, která tento opus explicitně prostupuje. Můžeme to slyšet v nádherném kontrastu první a druhé věty, elegantní a noblesní melodice, která vychází vstříc potřebám a dispozicím nástroje. (…) Wagenseilova tvorba je ukázkou solidní praxe a rutinní techniky bez větší osobitosti. Přesto i jeho koncert dokáže v interpretaci Turnerové zaujmout zajímavou melodikou a zejména dynamickou výstavbou dirigenta Martina Leginuse. (…) Nahrávka Kataríny Turnerové má parametry po všech stránkách bravurně a vkusně odvedené práce. Nepostradatelnou hodnotou je stylově vytříbená interpretace barokní a klasicistní hudby, která je koncipována jako subjektivní a procítěná pocta královskému nástroji v podání jedné z nejlepších harfistek současnosti. Pokud hledáte příjemnou a neobehranou hudbu k blížícím se svátkům, máte důstojnou možnost rozšířit své hudební obzory. (…)

 Nahrávka vyšla u vydavatelství Diskant.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová