Karol Sidon: Dvojí zákon. Hrušínský, Brzobohatý a Patočka v apokryfní hře na biblické motivy
Rozhlasový apokryf inspirovaný novozákonními texty a životem Krista, který v autorově zpracování těsně po ukřižování vypráví Jidáš Kaifášovi. Hru, jež nahlíží biblické poselství z nevšední perspektivy a zároveň vyniká originální formou a živým jazykem, poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Z velké části je hra dialogem Jidáše a Kaifáše. Jidáš přivádí Kaifáše k mrtvému tělu Ježíšovu, které odnesl z jeho hrobu. Kristův učedník líčí své první setkání s Ježíšem a jeho Novým zákonem. Podle Jidáše Ježíš své původní učení zradil.
Hra, která nahlíží biblické poselství z nevšední perspektivy a zároveň vyniká originální formou a živým jazykem, byla v roce 1968 odměněna první cenou v celostátní umělecké soutěži k padesátému výročí republiky. V témže roce ji v rozhlase natočil režisér Jiří Horčička, za normalizace však byla smazána a v roce 1991 následně rekonstruována z amatérských nahrávek.
V roce 1991 byl také text autorem nově redigován pro vydání v časopise Svět a divadlo. Karol Sidon k tomu podotkl: „Když jsem teď po více než dvaceti letech četl Dvojí zákon, uvědomil jsem si, jak málo se mi podařilo naplnit obsahem původní záměr, postavit proti Ježíšově a Jidášově rebelii v postavě Kaifáše zástupce konzervativní tradice s celým jejím oprávněním a velikostí. Jednak to bylo dáno mým věkem a prvními pochybami o smysluplnosti rebelie, jednak ale velmi povrchními informacemi stran židovské náboženské tradice.“ Nicméně jistě platí, že Dvojí zákon patří k tomu nejlepšímu, co Karol Sidon napsal.
Související
-
Osudy Karola Sidona. Rozhlasové vzpomínky spisovatele, dramatika a vrchního zemského rabína
Připravil Jiří Vondráček. Technická spolupráce Miloš Kot.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka