Karel Prokeš: Jsem starý jako rock-and-roll
Ve Valašském Meziříčí není patrně nikdo, kdo by neznal Karla Prokeše. S jeho jménem je spojena historie slavného M-klubu a našeho nejstaršího žánrového hudebního festivalu Valašský špalíček.
„Jen Trutnované si myslí, že jejich festival je starší, ale my, Valaši, víme své,“ říká s úsměvem vsetínský rodák, ostravský učeň, číšník a kuchař, hudební dramaturg, scénárista a fotograf, pozdní maturant a správce pily.
Stihl jsem toho hodně, nejspíš to bude tím, že jsem starý jako rock-and-roll, narodil jsem se v den, kdy Johny Cash vydal svůj první singl.
Vysvětluje Karel Prokeš, což možná předurčilo celou jeho dosavadní životní dráhu.
O dobrý kořínek se Karlu Prokešovi postarala venkovská babičky a k dobré hudbě jej přivedla maminka, která byla „swingová“. A pak koncerty v domě kultury v Ostravě-Porubě, na něž to z internátu neměl daleko. V oboru kuchař-číšník se vyučil z rozhodnutí přísného otce, který měl pocit, že z dlouhovlasého mladíka nic pořádného nevyroste. Vyrostlo.
Monika Horsáková: Má to smysl
![Monika Horsáková Monika Horsáková](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/62926a2914923be10e3f48b741d29470.jpg)
Hrdinové Západní fronty, Sudety – protrhnout vrstvu lhostejnosti, František Zahrádka – muž určený k likvidaci, Ženy v disentu, Listopad 89 očima Jana Urbana, Češi ve wermachtu, Peklo u Tobruku, Šafrán, Děti 50. let, Příběh z Prajské, Porajmos nebo Arménská genocida. To jsou jen některé z dvaatřiceti dokumentů, které dosud se svými studenty natočila Monika Horsáková, vedoucí oddělení audiovizuální tvorby na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity.
Koncerty a festivaly ve Valašském Meziříčí tak dlouho organizoval ve volném čase číšníka s právem inkasovat, až se mu záliba stala profesí. Ve valašsko-meziříčském M-klubu v zámku Žerotínů během 35 ročníků Valašského špalíčku hrály desítky kapel z Čech, Moravy a Slezska i blízkého či vzdálenějšího zahraničí, ale klub pod jeho vedením žil mimořádnými koncerty i během roku. V M-klubu se byl několikrát podívat i prezident Václav Havel.
Dělám, co mě baví, a když jsem to dělat nemohl, stal jsem se správcem pily svého přítele Jiřího Křižana. I to mě bavilo.
Mimochodem dlouhé vlasy, které si nechal narůst někdy v 60. letech, tedy v době, kdy takový účes byl jednoznačným znamením rebelství, má Karel Prokeš dodnes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.