Josefa Rosolová-Chleborádová: Paměti

24. říjen 2011

V rámci cyklu Osudy představíme knihu Pamětí Josefy Rosolové-Chleborádové. Pět zastavení ze vzpomínek jedné z prvních poslankyň parlamentu samostatné Československé republiky připravil Tomáš Sedláček. V režii Zdeňka Kozáka účinkuje Aranka Lapešová.

Josefa Rosolová–Chleborádová (17.2.1882 – 7.1.1968) pocházela z Jeníkova na Jindřichohradecku. Rukopis jejích Pamětí vznikal nejspíše někdy na počátku 60. let a zachycuje klikatou a náročnou cestu ctižádostivé venkovské dívky k vysněnému učitelování a posléze i do Parlamentu Republiky Československé, kam vstoupila v květnu 1921 jako náhradnice za poslance Stránského. Byla členkou výboru ústavně právního a kulturního a zpravodajkou ve věci odborného školství pro ženské povolání. Svou politickou dráhu ukončila z rodinných důvodů (manželství a dvě děti).

Její Paměti dávají nahlédnout jak do duše zapálené vlastenky a bojovnice za rovnoprávnost žen, ale i do pozoruhodných poměrů v rakouskouherském školství a přinášejí i vzpomínky na setkání s významnými kulturními (Březina, Šalda, manželé Kvapilovi) i politickými (Tuzar, Rašín) osobnostmi českého a československého života.

autor: Tomáš Sedláček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.