Josefa Rosolová-Chleborádová: Paměti
V rámci cyklu Osudy představíme knihu Pamětí Josefy Rosolové-Chleborádové. Pět zastavení ze vzpomínek jedné z prvních poslankyň parlamentu samostatné Československé republiky připravil Tomáš Sedláček. V režii Zdeňka Kozáka účinkuje Aranka Lapešová.
Josefa Rosolová–Chleborádová (17.2.1882 – 7.1.1968) pocházela z Jeníkova na Jindřichohradecku. Rukopis jejích Pamětí vznikal nejspíše někdy na počátku 60. let a zachycuje klikatou a náročnou cestu ctižádostivé venkovské dívky k vysněnému učitelování a posléze i do Parlamentu Republiky Československé, kam vstoupila v květnu 1921 jako náhradnice za poslance Stránského. Byla členkou výboru ústavně právního a kulturního a zpravodajkou ve věci odborného školství pro ženské povolání. Svou politickou dráhu ukončila z rodinných důvodů (manželství a dvě děti).
Její Paměti dávají nahlédnout jak do duše zapálené vlastenky a bojovnice za rovnoprávnost žen, ale i do pozoruhodných poměrů v rakouskouherském školství a přinášejí i vzpomínky na setkání s významnými kulturními (Březina, Šalda, manželé Kvapilovi) i politickými (Tuzar, Rašín) osobnostmi českého a československého života.
Nejposlouchanější
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Giacomo Casanova: Historie mého života. Paměti slavného svůdce žen i diplomata, umělce a špióna
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Připomeňte si Aloise Švehlíka jako Caesara v titulní roli Shakespearova dramatu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka