Josef Svatopluk Machar: Konfese literáta

Ryze osobní vzpomínky básníka, prozaika, publicisty i aktivního politika v období první republiky na svá studentská léta. V režii Vladimíra Tomeše účinkuje Otakar Brousek st. Poslouchejte online měsíc po odvysílání.

Účinkuje: Otakar Brousek
Připravila: Anděla Dvořáková
Zvukový mistr: Milan Křivohlavý
Zvuková spolupráce: Pavla Schönová
Režie: Vladimír Tomeš
Natočeno: v roce 1994

Český básník, prozaik, satirik, publicista a spoluautor Manifestu České moderny (1895) Josef Svatopluk Machar (29. 2. 1864 Kolín – 17. 3. 1942 Praha) patří ke spisovatelům, kteří zažili život na čtenářském výsluní i čtenářský nezájem. Je autorem třiceti básnických sbírek a přesto jeho kariéra po roce 1918 už byla spojena hlavně s politikou – stal se národně demokratickým poslancem a posléze generálním inspektorem československé armády.

Konfese literáta (1901) představují významné svědectví o době Macharova mládí a o jeho literárních počátcích. Jeho vzpomínky jsou v pravém slova smyslu konfesemi – tedy knihou nejryzejšího lidského vyznání, tak osobního a pravdivého, že pro ni nemůžeme nalézt vzor, se kterým bychom ji mohli srovnávat. Tento neopakovatelný zpovědní ráz Konfesí literáta vyrůstá z Macharovy niterné potřeby sdělit pravdu o sobě a odhalit tak zrod své vlastní osobnosti, lidské i umělecké. Své Konfese psal Machar spontánně, s vášnivým odporem k pokrytectví, a sledoval jediný cíl: objevit ve vzpomínkách vnitřní logiku svého životního běhu a nalézt zároveň doklad pro své pozdější umělecké názory a životní postoje.

autor: Anděla Dvořáková
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.