Josef Nesvadba: Dialog s doktorem Dongem. Vědecký podvrh za štítem ideologie

23. červen 2024

Zdeněk Štěpánek, Eduard Cupák a Blanka Bohdanová bojují v dramatickém souboji o pravdivost a hlavně využití jednoho „vědeckého“ objevu. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: autor (Eduard Cupák), dr. Dong, vlastním jménem Marek (Zdeněk Štěpánek), dr. Trang (Jaromír Spal), paní Elena Kašparová (Blanka Bohdanová), Lída Kašparová, její švagrová (Gabriela Vránová), velvyslanec (Karel Beníško), asistent Rymich (Soběslav Sejk), soudružka Komendová (Julie Charvátová) a profesor (Oldřich Lukeš)
Připravili: Jaroslava Strejčková a Jiří Horčička
Režie: Jiří Horčička
Natočeno: 1964

Velká část příběhu se odehrává ve Vietnamu, který Nesvadba sám poznal při své cestě v r. 1962. Tam na počátku 60. let přijíždí hlavní hrdina hry – mladý pražský bakteriolog. Už na cestě se seznámí s manželkou geologa Kašpara, který ve Vietnamu záhadně zmizel. Při průzkumu údajně objevil několik prehistorických kostí a tento antropologický nález by mohl být vědeckým důkazem o rovnocennosti lidských ras.

Stopa po nezvěstném vede k dr. Markovi, který za svého dlouholetého pobytu ve Vietnamu přijal jméno Dong a těší se zde mimořádné úctě. Ten Kašparův objev využívá k potvrzení svých vědeckých, ale především ideologických teorií. V mladém vědci vzrůstá podezření, že kosterní nález byl podvrh. Ustojí spor s uznávanou kapacitou, zejména když evidentně nejde o vědeckou pravdu?

Spustit audio

Související