Josef Mach: Jaro

25. březen 2018

Literárně-hudební pásmo z básnické skladby autora takzvané literární mezigenerace z přelomu 19. a 20. století. „Básnickou májovou kytici“ poslouchejte on-line do 31. března 2018.

Básník Josef Mach vydal roku 1937 jako soukromý tisk svůj básnický epilog, nazvaný jednoduše Jaro. Jedná se asi o nejkoncentrovanější tematickou koláž z české poezie, využívající úryvky básní od obrozenců až po autorovy současníky.

Kompozice rozličných básnických poetik – organicky propojená sourodými Machovými verši – představuje tak stylově polyfonní skladbu, ve které Mach složil mistrovský hold nejen měsíci květin, ale i hymnus na věčný a nezničitelný koloběh přírody, lásky, humoru a poezie.

Účinkují: Lukáš Hlavica a Jana Stryková

Připravil: Vratislav Färber
Skladby Bohuslava Martinů hrají členové České filharmonie a Giorgio Koukl (klavír)
Režie: Martina Schlegelová

autoři: Miloš Doležal , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.