SERIÁL

Josef Kroutvor: Benátky a jiné eseje

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Gondoly zakotvené na Velkém kanálu naproti kostelu Santa Maria della Salute v Benátkách

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Krátká zamyšlení básníka, esejisty a historika umění nejen z cest. Účinkují Dana Černá, Jiří Hromada a sám autor. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Josef Kroutvor (1942) patří mezi svrchované znalce kulturního a duchovního milieu střední Evropy. Dokáže velmi živě evokovat zaniklé epochy a plasticky portrétovat města i umělecké tvůrce. Vzpomeňme například na jeho knihy Pražský chodec, Jiří Sopko, Potíže s dějinami, Egon Schiele, Poselství ulice, Praha, město ostrých hran, Můj Mácha či Café fatal – mezi Prahou, Vídní a Paříží nebo vynikající soubor Potíže s dějinami, které svého času mimořádně oceňoval Bohumil Hrabal.

Kroutvor je však také autorem řady básnických sbírek a pozoruhodných poutnických esejů a cestovních črt, které míří na jih a ohledávají místa a krajiny, ležící za Alpami. Sem patří jeho knižní soubor Města a ostrovy, katalog k výstavě Cesty na jih i publikace věnovaná Benátkám, podmanivému a přízračnému městu na moři. Právě z té jsme vybrali úvodní text pro cyklus Eseje.

Spolu s Kroutvorem se dále zamyslíme nad dobrodružným životním příběhem františkánského bratra Oldřicha, který jako první Evropan navštívil Tibet. Budeme číst ze zápisků z cesty do jižní Francie, kde se vydáme po stopách českého malíře Otakara Kubína, a v poslední úvaze se necháme přenést do inspirativního prostředí kolem Attersee, největšího rakouského jezera, ležícího v předhůří Alp.

Kroutvorův esejistický styl je v současném českém prostředí nepřehlédnutelný – uměnovědná erudice se v něm spojuje s básnickým viděním a kreslířským postřehem, neodvozené přemýšlení s neokoralým jazykem.

 • Benátky
  Účinkuje: Dana Černá
  Připravil: Miloš Doležal
  Režie: Jaroslav Kodeš
  Natočeno v roce 2007.

 • Velký příběh misionáře Oldřicha z Pordenone a Tyrkysové jezero Attersee
  Účinkuje: Josef Kroutvor
  Režie: Vlado Rusko
  Natočeno v roce 2011.

 • Cesta do Simiane La Rotonde
  Účinkuje: Jiří Hromada
  Připravil: Miloš Doležal
  Režie: Vlado Rusko
  Natočeno v roce 2012.
Spustit audio
autoři: Miloš Doležal, Tvůrčí skupina Drama a literatura