Josef Jedlička: O vlastenectví aneb Hrdliččin hlas
Pavel Soukup čte kapitolu z knihy České typy aneb Poptávka po našem hrdinovi. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Josef Jedlička (1927–1990) byl český esejista a prozaik, který po roce 1968 emigroval do Německa, kde žil a pracoval pro rádio Svobodná Evropa. Je autorem románu Kde život náš je v půli se svou poutí, v němž se vyrovnává s životem v Litvínově 50. let, a také románové ságy Krev není voda.
V rámci Českého léta na Vltavě listujeme jeho esejistickou knihou České typy aneb Poptávka po našem hrdinovi. Jedlička se v ní zaměřuje na české literární i lidské typy a historické mýty. Jak napovídá titul první kapitoly, prvním typusem, který autor rozebírá ve vztahu k naší identitě, je Karel Hynek Mácha.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.