Josef Hrdlička: Komenského labyrint a člověk v labyrintu

14. listopad 2020

Hledání smyslu a putování do ráje v eseji o díle Jana Amose Komenského z pera bohemisty a filozofa Josefa Hrdličky. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Hanuš Bor
Připravila: Milena M. Marešová
Režie: Vít Vencl
Premiéra: 14. 11. 2020

K výročí 350 let od úmrtí Jana Amose Komenského napsal filozof a bohemista z Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK Josef Hrdlička původní esej věnovaný obrazu Labyrintu v Komenského literatuře.

Jaké proměny prodělal symbol labyrintu a jaké klíče k jeho porozumění nabízel Jan Amos Komenský, jeho doba i časy následující? Podnikněte s námi alegorickou cestu nitrem i vnějškem časů, od dob pobělohorských k současnosti, skrze jazyk i obrazy.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.