Josef Hrdlička: Komenského labyrint a člověk v labyrintu
Hledání smyslu a putování do ráje v eseji o díle Jana Amose Komenského z pera bohemisty a filozofa Josefa Hrdličky. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
K výročí 350 let od úmrtí Jana Amose Komenského napsal filozof a bohemista z Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK Josef Hrdlička původní esej věnovaný obrazu Labyrintu v Komenského literatuře.
Jaké proměny prodělal symbol labyrintu a jaké klíče k jeho porozumění nabízel Jan Amos Komenský, jeho doba i časy následující? Podnikněte s námi alegorickou cestu nitrem i vnějškem časů, od dob pobělohorských k současnosti, skrze jazyk i obrazy.
Související
-
350 let bez Učitele národů. Připomeňte si s Vltavou dílo i osobnost Jana Amose Komenského
Vltava posledního biskupa Jednoty bratrské, myslitele, filozofa a spisovatele připomíná několika pořady.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.