John Lennon, Yoko Ono: Nanebepění

5. prosinec 2010

John Lennon je bezpochyby jednou z ikon 20. století. Narodil se 9. října 1940 v Liverpoolu. Na přelomu 50. a 60. let začal s Paulem McCartneym psát písničky, v roce 1960 definitivně vznikli Beatles pod slavnou značkou.

Knížku textů In His Own Write – do češtiny přeloženou jako Písání – vydal v roce 1964. V té době už byl John slavný člen ještě slavnějších Beatles, takže se kniha stala okamžitě bestsellerem, její „hlášky“ vešly do běžné řeči generace jeho čtenářů.

Sláva Beatles se dotýkala hvězd, John Lennon 4. března 1966 pronesl při jednom interview poznámku o tom, že Beatles jsou populárnější než Ježíš Kristus. Vyvolal tím vlnu odporu, rozhlasové stanice v USA bojkotovaly vysílání hudby Beatles.

9. listopadu roku 1966 potkal John Lennon svou životní lásku, japonskou umělkyni Yoko Ono. V roce 1969 se John Lennon a Yoko Ono vzali. Tím začal rozchod Beatles na jednotlivé umělecké dráhy.V roce 1970 se Beatles definitivně rozpadli.

John Lennon s Yoko se v Americe pustili do vlastních projektů, Johnovy nesmírné popularity využívali k veřejným akcím odporu proti válce. Experimentovali s drogami, ale také s uměním. Dokázali pobuřovat, ale také strhnout veřejné mínění. U nás spadly jejich mírové akce do období normalizace, Lennonovy desky se pašovaly, jeho hudba se v československém rozhlase nehrála, jeho akce, ač byly antiměšťácké a protiválečné, byly pro socialistického šosáka pobuřováním – co kdyby to mladí lidé zkusili také? V Praze na Kampě vznikla Lennonova zeď, která byla důkazem toho, že John Lennon a jeho hudba i život jsou podporou i nadějí i v zemi za železnou oponou.

Dne 8. prosince 1980 se Lennon stal obětí atentátu, když se vracel z natáčení. Před branou jeho newyorského bytu ho těžce postřelil duševně nemocný Mark David Chapman, kterému se několik hodin předtím podepsal na své nové album Double Fantasy. Lennon s Yoko Ono vystoupili asi ve 22 hodin 50 minut z limuzíny, která je přivezla z nahrávacího studia. Když prošli vstupní bránou domu Dakota, zavolal Chapman zezadu „Pane Lennone!“ Lennon se stihl sotva otočit, když na něj Chapman pětkrát vystřelil. Střelné rány samozřejmě způsobily vícečetná zranění včetně roztříštěné levé lopatky a průstřelu plic, fatálním zraněním však bylo přetnutí krční tepny.

Krátce před půlnocí doktor Lynn popisoval událost na tiskové konferenci přímo v budově nemocnice. Přibližně v té době se zpráva dostala do vysílání rozhlasových i televizních stanic po celých Spojených státech a odtud prakticky do celého světa. Ve stejnou dobu byl již shromážděný dav lidí před Lennonovým domem, kde zpívali jeho písně jak z období Beatles, tak jeho sólové kariéry. Po několik následujících dní většina rozhlasových i televizních stanic zrušila svoje programové schéma a věnovala se téměř výhradně této události. Hudební složku vysílání tvořily převážně nahrávky Beatles a Johna Lennona, některé televizní stanice pak zařadily do vysílání některý z filmů Beatles. Vražda Johna Lennona kromě jiného rozproudila debatu o držení zbraní v USA.

V roce 2002 britská rozhlasová stanice BBC uspořádala hlasování o 100 největších Britů v historii. John Lennon se umístil na 8. místě. Od smrti Johna Lennona uplyne 8. prosince 30 let. Jeho text Nanebepění vypráví s příspěvkem Yoko Ono příběh jejich soužití.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.