Jiří Vyšohlíd, loutkoherec a hudebník divadla DRAK

Jiří Vyšohlíd, loutkoherec a hudebník divadla DRAK. Moderuje Petr Gojda.
Hostem Telefonotéky byl Jiří Vyšohlíd, loutkoherec a hudebník divadla DRAK.
Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.
Druhá polovina 20. století znamenala pro královehradecké divadlo DRAK vlastní vznik (1958 jako Divadlo radosti a komedie), růst a dlouhou nepřetržitou etapu divadelního úspěchu.
Sukces zaznamenával soubor od prvních let a prvních inscenací, ale pravda je, že svého věhlasu doznalo hlavně divadlo pod vedením režiséra Josefa Krofty.
A jeho spolupracovníků, což je nutné dodat hned vzápětí. Scénograf Petr Matásek, dramaturg Miloslav Klíma a tvůrce scénické hudby Jiří Vyšohlíd.
Právě Jiří Vyšohlíd stál za úpravou Prodané nevěsty, nebo za hudbami k Šípkové Růžence, která DRAK proslavila v zahraničí, Pastýřce putující k dubnu, která se hrála ve studiu Beseda, Písni života podle Jevgenije Švarce, nebo k mezinárodnímu projektu Mor na ty vaše rody!
Jiří Vyšohlíd se k loutkařině dostal více méně náhodou ve svém mládí v Praze, od hudby v mládí naopak odešel po traumatických zážitcích na hodinách klavíru. Oboje pak v plné síle začal provozovat v 60. letech při svých studiích na Katedře loutkového divadla DAMU a po nich.

Pokud jde o herectví a loutky, tak pracoval nějaký čas po škole na volné noze a poté zakotvil už natrvalo v divadle DRAK (kam přišel ještě před Josefem Kroftou).
Pokud jde od hudbu tak začínal u poloamatérských dixielandových kapel, obligátní dva roky působil v AUSu (Armádní umělecký soubor Víta Nejedlého) a v Hradci Králové pak s Martinem Brunnerem náhodou založil Ventil Duo.
Scénické hudbě se Jiří Vyšohlíd věnuje od vůbec první inscenace, kterou dělal v divadle DRAK. Pro některé inscenace skládal vlastní hudbu, v jiných případech aranžoval klasiku. Vždy vyznával a vyznává živé provozovanou hudbu, lásku k předmětu a jeho zvukovým vlastnostem, improvizaci a radost ze hry.
V pondělní Telefonotéce jsme poslouchali hlavně nahrávky různých podob hudby, kterou vytvořil Jiří Vyšohlíd. Hovořili jsme o hudbě, o DRAKu, jeho minulosti i současnosti.
Nejposlouchanější
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.