Jiří Vyšohlíd, loutkoherec a hudebník divadla DRAK

9. březen 2015

Hostem Telefonotéky byl Jiří Vyšohlíd, loutkoherec a hudebník divadla DRAK.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Druhá polovina 20. století znamenala pro královehradecké divadlo DRAK vlastní vznik (1958 jako Divadlo radosti a komedie), růst a dlouhou nepřetržitou etapu divadelního úspěchu.

Sukces zaznamenával soubor od prvních let a prvních inscenací, ale pravda je, že svého věhlasu doznalo hlavně divadlo pod vedením režiséra Josefa Krofty.

A jeho spolupracovníků, což je nutné dodat hned vzápětí. Scénograf Petr Matásek, dramaturg Miloslav Klíma a tvůrce scénické hudby Jiří Vyšohlíd.

Právě Jiří Vyšohlíd stál za úpravou Prodané nevěsty, nebo za hudbami k Šípkové Růžence, která DRAK proslavila v zahraničí, Pastýřce putující k dubnu, která se hrála ve studiu Beseda, Písni života podle Jevgenije Švarce, nebo k mezinárodnímu projektu Mor na ty vaše rody!

Jiří Vyšohlíd se k loutkařině dostal více méně náhodou ve svém mládí v Praze, od hudby v mládí naopak odešel po traumatických zážitcích na hodinách klavíru. Oboje pak v plné síle začal provozovat v 60. letech při svých studiích na Katedře loutkového divadla DAMU a po nich.

02428419.jpeg

Pokud jde o herectví a loutky, tak pracoval nějaký čas po škole na volné noze a poté zakotvil už natrvalo v divadle DRAK (kam přišel ještě před Josefem Kroftou).

Pokud jde od hudbu tak začínal u poloamatérských dixielandových kapel, obligátní dva roky působil v AUSu (Armádní umělecký soubor Víta Nejedlého) a v Hradci Králové pak s Martinem Brunnerem náhodou založil Ventil Duo.

Scénické hudbě se Jiří Vyšohlíd věnuje od vůbec první inscenace, kterou dělal v divadle DRAK. Pro některé inscenace skládal vlastní hudbu, v jiných případech aranžoval klasiku. Vždy vyznával a vyznává živé provozovanou hudbu, lásku k předmětu a jeho zvukovým vlastnostem, improvizaci a radost ze hry.

V pondělní Telefonotéce jsme poslouchali hlavně nahrávky různých podob hudby, kterou vytvořil Jiří Vyšohlíd. Hovořili jsme o hudbě, o DRAKu, jeho minulosti i současnosti.

Archiv odvysílaných pořadů.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.