Jiří Kratochvil: Liška v dámu. O velké lásce ve zlých časech, o naději a cestě ke svobodě
Silný příběh liščí krasavice vyšlechtěné v Moskvě a pověřené tajným úkolem, která se v době studené války zamiluje do brněnského dělníka zpracovaného Státní bezpečností. Poslechněte si četbu na pokračování z románu Liška v dámu, za nějž získal spisovatel Jiří Kratochvil cenu Magnesia Litera. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.
Četba nás zavádí nejprve do Institutu experimentální medicíny I. P. Pavlova, který má svými experimenty pracovat na tom, aby Hospodář „mohl hospodařit na celé téhle planetě ... ji ovládnout jak shora z kosmu, tak i zespodu, ze zvířecích hlaviček“. Označení Hospodář odkazuje ke Stalinovi a jeho panování. A Kratochvil, který mimochodem vystudoval češtinu a ruštinu, si pohrává s představou, co by se mohlo dít, kdyby vládce Stalinova typu mohl skutečně prostřednictvím vědy (například genetických manipulací) ovládat nejen svět lidský, ale i zvířecí a vlastně celý kosmos.
Liška rozvědčice
Vypravěčkou části příběhu je Liška Sylva, která tu byla zkonstruována pro roli rozvědčice. Spisovatel – demiurg tohoto příběhu – nechává proměnit lišku v dámu a opět obrůst liščí srstí. Sám v autorské poznámce připomíná román Davida Garnetta Lady into Fox i Vercorsův román Sylva – české překlady obou těchto knih vyšly ve druhé polovině 60. let 20. století. A vysvětluje: „Navázal jsem na oba romány a spojil liščí příběhy, proměnu lišky v dámu a zas zpátky v lišku, a na rozdíl od Garnetta a Vercorse jsem je zasadil do historického kontextu a sledoval pak obě proměny krok za krokem.“
Estébák Pavlík
Druhá linie příběhu, s první se propojující, je vyprávěna v er-formě s občasnými vstupy autorského vypravěče. V té se zpočátku ocitáme v Brně, v sídle STB „na Lenince“, kde je zase pro úlohu agenta školen mladý inteligentní dělník Pavlík.
Čtenáři a posluchači sledují nejenom, jak dopadne setkání těchto dvou neobvyklých hrdinů, ale i to, jak se za kulisami dějin, v zlopověstných laboratořích mocipánů, snovají nitky příběhů, které tak či onak dopadají na nás všechny.
Související
-
Jiří Kratochvil: Raději bych dostal Magnesii Literu za sbírku povídek
Jiří Kratochvil získal za svůj román Liška v dámu ocenění Magnesia Litera za prózu. Cenu převzal 31. srpna. Poslechněte si rozhovor Aleny Blažejovské s autorem.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.