SERIÁL

Jiří Gruša: Dotazník

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Gruša, český spisovatel a politik, na knižním veletrhu v Ostravě 2011

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Četba na pokračování z románu, v němž autor poukazoval na absurdnost byrokratických mechanismů, které se pokoušely vtěsnat mnohovrstevnost lidských životů do rubrik kádrových dotazníků. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Básník, prozaik a esejista Jiří Gruša (1938–2011) publikoval svůj román Dotazník poprvé v pražské samizdatové edici Petlice v roce 1976, v exilovém nakladatelství´68 Publishers vyšel dva roky poté, první oficiální vydání je až z roku 1990 (nakladatelství Atlantis, Brno).

Čtěte takéOsudy Jiřího Gruši

Zahradní architekt neúspěšně hledá zaměstnání, a když už pošestnácté drží v ruce osobní dotazník, rozhodne se jej vyplnit co nejpečlivěji. Jde proto v paměti až k historii svých předků, objasňuje svůj původ a rekonstruuje příběhy z doby dávno před svým narozením.

Jan Vlasák

Autor se snaží poukázat v kontrastu s odosobněnými rubrikami kádrového dotazníku na rozmanitost a neuchopitelnost konkrétního lidského života. Příběh nakonec odhaluje stav permanentního ohrožení člověka v totalitním systému.

Účinkuje: Jan Vlasák

Připravil: Jaroslav Jůna
Režie: Hana Kofránková

Natočeno v roce 1990. 

Spustit audio
autor: Petr Turek

Související